This user has no status.
This user has no status.
Well-Known Member
Men's FINAL Timo Boll vs Ruwen Filus
From tomorrow 3rd March 2017 until sunday 5th march 2017 the German National Championships 2017 will commence at the BROSE Arena in Bamberg
[official site: http://www.tischtennis-tickets.de/NDM2017/
[official site: Brose Arena
Unfortunately last year´s champion Patrick Baum, Petrissa Solja, Patrick Franziska as well as Bastian Steger won´t be participating this year. But everyone is looking forward to a possible final between Timo Boll and Dimitrij Ovtcharov.
On friday there is the Qualification stage with eight groups of each four players in a round robin.
The list of the male participants for qualification stage can be found here
The list of female participants for qualification stage can be found here
All player entries can be viewed here
Top seeds on female side are:
SINGLES
1) HAN Ying
2) SHAN Xiaona
3) SILBEREISEN Kristin
and 4) the girl from my hometown KRÄMER Tanja
DOUBLES
SHAN/SILBEREISEN and KRÄMER/GÖBEL
Top seeds males are:
SINGLES
1) OVTCHAROV Dimitrij
2) BOLL Timo
3) FILUS Ruwen
4) MENGEL Steffen
(WCPP 2016 finalist Alexander Flemming will enter as seed six)
DOUBLES
FILUS/WALTHER and DUDA/KLEIN
Tomorrow (FRIDAY) is U18 day, which means everyone aged seventeen or younger will get in for free
Information about Tickets can be found here
We can use this thread as a means to display all the latest results, videos and news from this event.
What are your predictions?
(Photos: Facebook)
From tomorrow 3rd March 2017 until sunday 5th march 2017 the German National Championships 2017 will commence at the BROSE Arena in Bamberg
[official site: http://www.tischtennis-tickets.de/NDM2017/
[official site: Brose Arena
Unfortunately last year´s champion Patrick Baum, Petrissa Solja, Patrick Franziska as well as Bastian Steger won´t be participating this year. But everyone is looking forward to a possible final between Timo Boll and Dimitrij Ovtcharov.
On friday there is the Qualification stage with eight groups of each four players in a round robin.
The list of the male participants for qualification stage can be found here
The list of female participants for qualification stage can be found here
All player entries can be viewed here
Top seeds on female side are:
SINGLES
1) HAN Ying
2) SHAN Xiaona
3) SILBEREISEN Kristin
and 4) the girl from my hometown KRÄMER Tanja
DOUBLES
SHAN/SILBEREISEN and KRÄMER/GÖBEL
Top seeds males are:
SINGLES
1) OVTCHAROV Dimitrij
2) BOLL Timo
3) FILUS Ruwen
4) MENGEL Steffen
(WCPP 2016 finalist Alexander Flemming will enter as seed six)
DOUBLES
FILUS/WALTHER and DUDA/KLEIN
Tomorrow (FRIDAY) is U18 day, which means everyone aged seventeen or younger will get in for free
Information about Tickets can be found here
We can use this thread as a means to display all the latest results, videos and news from this event.
What are your predictions?
(Photos: Facebook)
Last edited: