PDA

View Full Version : European Champions League 2017/2018



Garrison
09-28-2017, 02:51 PM
The competition has started! We can use this as the main discussion for the European Champions League!

Michael Maze is back! Watch Maze vs Kenta in today's match below!


https://www.youtube.com/watch?v=5DlWnOS12Hc



Overview of all the teams here (http://www.ettu.org/en/events/table-tennis-champions-league-men/participants-draws/)

Orenburg vs K.S. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki is actually live right now.

TTLondon2012
09-28-2017, 08:31 PM
27, Sep 2017: Ochsenhausen vs Ostrava

Simon Gauzy vs Gionis Panagiotis


https://www.youtube.com/watch?v=YuA-lRGTPb8

Aleksandar Karakasevic vs Joao Geraldo


https://www.youtube.com/watch?v=vuQnzBx8XNs

28,Sep 2017: Orenburg vs Bogoria

Dimitrij Ovtcharov vs Maski Yoshida


https://www.youtube.com/watch?v=pF_HTF3738s

Pontoise vs Sporting Club

Marcos Freitas vs Aruna Quadri


https://www.youtube.com/watch?v=2ycVoCZsB7E

talbon
09-29-2017, 12:34 AM
Who dislikes Karakasevic? Noone!

Garrison
09-29-2017, 04:01 PM
This is the first time a portugese team has ever been in the champions league and they won 3:1 over Pontoise. gz

(http://www.ettu.org/en/n/news/2017/september/historic-win-for-portugal-table-tennis/)Also, !Michael Maze! is playing right now (http://www.laola1.tv/de-de/livestream/ttf-dekorglass-dzialdowo-roskilde-bordtennis-btk61-lde)

Dan
09-29-2017, 04:43 PM
This is the first time a portugese team has ever been in the champions league and they won 3:1 over Pontoise. gz

(http://www.ettu.org/en/n/news/2017/september/historic-win-for-portugal-table-tennis/)Also, !Michael Maze! is playing right now (http://www.laola1.tv/de-de/livestream/ttf-dekorglass-dzialdowo-roskilde-bordtennis-btk61-lde)

Wow! Maze is playing! He has come out of retirement? This is really cool!

Dan
09-29-2017, 04:47 PM
They are using ball boys to pick up each ball to... seems to be working well.

Garrison
09-29-2017, 04:49 PM
Wow! Maze is playing! He has come out of retirement? This is really cool!

Just "casual" I guess, he is probably still good enough for the danish league.

Astorix
09-29-2017, 08:14 PM
https://youtu.be/05J4fuzl4n0

Michael Maze looks happy to be able to play again

Giangt
09-29-2017, 08:39 PM
He has been playing since his World tour retirement. He has been playing for his club Roskilde BTK61 on and off.

TTLondon2012
09-29-2017, 10:37 PM
29,Sep 2017:

Dzialdowo vs Roskilde

Kenta Matsudaira vs Michael Maze


https://www.youtube.com/watch?v=5DlWnOS12Hc

Dussedorf vs Hennebont

Timo Boll vs Liam Pitchford


https://www.youtube.com/watch?v=o6UhR-OxxII

Suga D
09-30-2017, 01:11 AM
https://youtu.be/05J4fuzl4n0

Michael Maze looks happy to be able to play again

A Maze Zing
[Emoji106][Emoji6]

TTHopeful
09-30-2017, 01:24 AM
He has been playing since his World tour retirement. He has been playing for his club Roskilde BTK61 on and off.

So Maze has only retired from International duty?

JesperStef
10-01-2017, 10:50 PM
Round 1 results (27-29 September):

Group A:

Orenburg 3:0 Bogoria Grodzisk
1) Dimitrij Ovtcharov 3:2 Masaki Yoshida (13:15, 12:14, 11:4, 11:4, 12:10)
2) Jun Mizutani 3:2 Pavel Sirucek (11:13, 11:7, 5:11, 11:5, 11:3)
3) Vladimir Samsonov 3:0 Daniel Gorak (11:6, 11:5, 11:9)

Pontoise-Cergy 1:3 Sporting
1) Marcos Freitas 3:0 Quadri Aruna (11:5, 11:9, 11:8)
2) Can Akkuzu 2:3 Joao Monteiro (2:11, 15:13, 6:11, 11:6, 8:11)
3) Niagol Stoyanov 2:3 Diogo Calvalho (11:4, 9:11, 10:12, 11:5, 5:11)
4) Marcos Freitas 1:3 Joao Monteiro (5:11, 9:11, 11:9, 12:14)


Group B:

UMMC 3:0 Chartres
1) Andrej Gacina 3:2 Robert Gardos (5:11, 7:11, 11:8, 11:7, 12:10)
2) Maharu Yoshimura 3:0 Romain Lorentz (11:9, 11:3, 11:8)
3) Aleksandr Shibaev 3:0 Alexandre Robinot (11:5, 13:11, 11:4)

Saarbrücken 3:0 Eslöv
1) Tiago Apolonia 3:1 Robert Svensson (11:9, 11:6, 13:15, 11:4)
2) Patrick Franziska 3:1 Xu Hui (9:11, 11:5, 11:7, 11:4)
3) Bojan Tokic 3:0 Truls Möregårdh (11:7, 11:9, 11:6)


Group C:

Ochsenhausen 3:1 Ostrava
1) Simon Gauzy 3:0 Tomas Tregler (12:10, 11:9, 12:10)
2) Hugo Calderano 3:2 Panagiotis Gionis (14:12, 8:11, 11:8, 10:12, 11:5)
3) Joao Geraldo 0:3 Alexandar Karakasevic (2:11, 10:12, 12:14)
4) Simon Gauzy 3:1 Panagiotis Gionis (11:2, 8:11, 11:5, 11:5)

La Romagne 3:2 Walter Wels
1) Wei Shihao 3:1 Zsolt Petö (8:11, 11:9, 14:12, 11:5)
2) Chen Tianyuan 3:2 Cho Seungmin (16:18, 11:7, 9:11, 11:7, 11:8)
3) Adrian Crisan 2:3 Robin Devos (11:8, 10:12, 11:4, 8:11, 8:11)
4) Wei Shihao 2:3 Cho Seungmin (9:11, 11:7, 10:12, 13:11, 8:11)
5) Chen Tianyuan 3:0 Zsolt Petö (11:5, 11:2, 11:4)


Group D:

Dzialdowo 2:3 Roskilde
1) Kenta Matsudaira 3:0 Zhai Yujia (11:6, 11:9, 11:9)
2) Jiri Vrablik 0:3 Michael Maze (6:11, 7:11, 5:11)
3) Wang Yang 0:3 Laurens Tromer (10:12, 4:11, 4:11)
4) Kenta Matsudaira 3:2 Michael Maze (9:11, 4:11, 11:9, 11:6, 11:3)
5) Jiri Vrablik 2:3 Zhai Yujia (11:8, 5:11, 12:10, 7:11, 7:11)

Borussia Düsseldorf 2:3 Hennebont
1) Timo Boll 3:1 Quentin Robinot (7:11, 11:6, 11:1, 11:2)
2) Stefan Fegerl 0:3 Liam Pitchford (6:11, 14:16, 7:11)
3) Kristian Karlsson 2:3 Cedric Nuytinck (11:4, 11:4, 8:11, 9:11, 10:12)
4) Timo Boll 3:0 Liam Pitchford (11:5, 11:3, 13:11)
5) Stefan Fegerl 1:3 Quentin Robinot (8:11, 8:11, 11:4, 8:11)

andrew_tihi
10-03-2017, 10:30 AM
when next round of matches ?

TTLondon2012
10-04-2017, 11:28 AM
when next round of matches ?

11-13 Oct.

TTLondon2012
10-11-2017, 10:51 PM
11,Oct 2017: Walter Wels vs Ostrova

Match 2: Gionis Panagiotis vs Robin Devos


https://www.youtube.com/watch?v=87c0n2Grd8c

Match 3: Aleksandar Karakasevic vs Pete Zolt


https://www.youtube.com/watch?v=7AVP6-uYtw0

Garrison
10-12-2017, 07:28 AM
Imagine being a pro player and this old chubby man Karakasevic kicks your ass :'D

PolishTT17
10-13-2017, 09:28 AM
Wow, what A match!!


https://www.youtube.com/watch?v=t9CzH-obSO8

I love the French crowd! I think they really love this game, they are even cheering for Hugo when he made good points! Big compliments!

Garrison
10-13-2017, 09:22 PM
Chung Ting Won defeats Boll in a nailbiting 5 games match. Düsseldorf narrowly pulls through and wins 3:2 against KS Dzialdowo (polish team) and keeps their hopes alive.

TTLondon2012
10-14-2017, 09:41 PM
12,Oct 2017: Hugo Calderano vs Wei Shihao


https://www.youtube.com/watch?v=t9CzH-obSO8

13,Oct 2017: Timo Boll vs Wong Chun Ting


https://www.youtube.com/watch?v=DULKr1xW5eE

Dimitrij Ovtcharov vs Marcos Freitas


https://www.youtube.com/watch?v=yWD-Gh9IwOk

Michael Maze vs Cedric nuytinck


https://www.youtube.com/watch?v=wDbeEaBb2IQ

JesperStef
10-15-2017, 07:01 PM
Round 2 results (11-13 October):

Group A:

Sporting (1:0) 3:1 Bogoria Grodzisk (0:1)
1) Quadri Aruna 1:3 Han Chuaxi (11:9, 8:11, 9:11, 6:11)
2) Joao Monteiro 3:2 Pavel Sirucek (9:11, 11:8, 11:7, 12:14, 11:9)
3) Diogo Carvalho 3:2 Daniel Gorak (16:14, 9:11, 14:16, 11:4, 12:10)
4) Quadri Aruna 3:0 Pavel Sirucek (11:3, 12:10, 11:5)

Pontoise-Cergy (0:1) 0:3 Orenburg (1:0)
1) Marcos Freitas 1:3 Dimitrij Ovtcharov (10:12, 11:9, 5:11, 8:11)
2) Niagol Stoyanov 0:3 Jun Mizutani (5:11, 10:12, 9:11)
3) Can Akkuzu 1:3 Vladimir Samsonov (7:11, 10:12, 15:13, 9:11)


Group B:

Saarbrücken (1:0) 3:1 UMMC (1:0)
1) Patrick Franziska 3:0 Andrej Gacina (11:8, 11:7, 11:6)
2) Tiago Apolonia 3:0 Aleksandr Shibaev (13:11, 11:2, 11:7)
3) Bojan Tokic 0:3 Maharu Yoshimura (3:11, 12:14, 10:12)
4) Patrick Franziska 3:0 Aleksandr Shibaev (11:7, 11:7, 11:9)

Eslöv (0:1) 2:3 Chartres (0:1)
1) Xu Hui 1:3 Robert Gardos (5:11, 11:5, 6:11, 7:11)
2) Robert Svensson 1:3 Pär Gerell (7:11, 11:5, 5:11, 7:11)
3) Truls Möregårdh 3:2 Romain Lorentz (7:11, 11:3, 6:11, 11:6, 11:8)
4) Xu Hui 3:2 Pär Gerell (7:11, 7:11, 11:3, 11:8, 11:6)
5) Robert Svensson 0:3 Robert Gardos (9:11, 12:14, 3:11)


Group C:

Walter Wels (0:1) 0:3 Ostrava (0:1)
1) Cho Seungmin 2:3 Tomas Tregler (11:8, 9:11, 10:12, 11:7, 10:12)
2) Robin Devos 0:3 Panagiotis Gionis (5:11, 5:11, 10:12)
3) Zsolt Petö 0:3 Aleksandar Karakasevic (11:9, 1:11, 8:11, 5:11)

La Romagne (1:0) 0:3 Ochsenhausen (1:0)
1) Wei Shihao 2:3 Hugo Calderano (5:11, 6:11, 11:6, 13:11, 15:17)
2) Chen Tianyuan 2:3 Simon Gauzy (6:11, 15:13, 11:7, 11:13, 4:11)
3) Adrian Crisan 1:3 Joao Geraldo (8:11, 9:11, 11:7, 9:11)


Group D:

Dzialdowo (0:1) 2:3 Düsseldorf (0:1)
1) Wong Chun Ting 1:3 Kristian Karlsson (11:13, 11:8, 7:11, 3:11)
2) Wang Yang 0:3 Timo Boll (9:11, 7:11, 8:11)
3) Jiri Vrablik 3:2 Anton Källberg (11:4, 7:11, 7:11, 11:7, 11:4)
4) Wong Chun Ting 3:2 Timo Boll (14:12, 3:11, 1:11, 11:9, 11:8)
5) Wang Yang 0:3 Kristian Karlsson (8:11, 9:11, 11:13)

Roskilde (1:0) 0:3 Hennebont (1:0)
1) Zhai Yujia 1:3 Liam Pitchford (6:11, 4:11, 11:6, 9:11)
2) Laurens Tromer 2:3 Quentin Robinot (11:7, 12:14, 7:11, 11:8, 6:11)
3) Michael Maze 0:3 Cedric Nuytinck (8:11, 11:13, 6:11)


Next round: Wed 25 - Fri 27 October (Round 3)

TTRockz
10-15-2017, 08:13 PM
https://www.youtube.com/watch?v=bfnbWwFIswI

TTRockz
10-15-2017, 08:14 PM
https://youtu.be/EgPvCz18ofo

TTRockz
10-15-2017, 08:16 PM
https://youtu.be/Mhvk4S1QkLY

TTRockz
10-15-2017, 08:20 PM
https://youtu.be/3F8zxd16vqY

lugi2000
10-16-2017, 08:22 AM
So Maze is playing in this.... why? He doesn't play any circuit events just league why is this?

TTLondon2012
10-25-2017, 10:58 PM
25,Oct 2017: Ostrava vs La Romagne

Match 2: Gionis Panagiotis vs Wei Shihao


https://www.youtube.com/watch?v=muw-mbD0NGI

Match 4: Aleksandar Karakasevic vs Wei Shihao


https://www.youtube.com/watch?v=S-1SNphs2Fg

PiZa
10-26-2017, 07:39 PM
Hennebont vs Dzialdowo now live on laola1.tv

http://www.laola1.tv/en-int/livestream/gv-hennebont-tt-ks-dekorglass-dzialdowo-len

NextLevel
10-27-2017, 02:17 PM
http://www.laola1.tv/en-int/livestream/fakel-gazprom-orenburg-sporting-clube-de-portugal-len

Dima vs Monteiro in game 5 now... Aruna might have another Mizutani nightmare...

NextLevel
10-27-2017, 03:52 PM
That's going to be tough one - Monteiro had a good chance to send it to a 5th match by beating Mizutani but lost a good lead to go down 11-13....

TTLondon2012
10-27-2017, 04:40 PM
27,Oct 2017: Orenburg vs Club de Portugal

Match 1: Jun Mizutani vs Aruna Quadri


https://www.youtube.com/watch?v=PciPg3mviRs

Match 2: Dimitrij Ovtcharov vs Joao Monteiro


https://www.youtube.com/watch?v=56tPFLFzWC4

Garrison
10-27-2017, 06:17 PM
Robert Gardos got absolutely rekt by Tokic. Maze with a 2-3 loss against Karlsson in Düsseldorf.

TTLondon2012
10-27-2017, 07:22 PM
27,Oct 2017: Dusseldorf vs Roskilde

Match 1: Kristian Karlsson vs Michael MAze


https://www.youtube.com/watch?v=M5rXN82E7F4

RidTheKid
10-27-2017, 09:45 PM
Maze is so much fun to watch. His feeling is terrific, he just need a little more consistency and power in his shots for the modern game.


27,Oct 2017: Dusseldorf vs Roskilde

Match 1: Kristian Karlsson vs Michael MAze


https://www.youtube.com/watch?v=M5rXN82E7F4

TTHopeful
10-27-2017, 11:25 PM
Joao beat Ovtcharov?

JesperStef
10-30-2017, 11:40 PM
Round 3 results (25-27 October):

Group A:

Bogoria Grodzisk (0:2) 0:3 Pontoise-Cergy (1:1)
1) Han Chuanxi 0:3 Can Akkuzu (8:11, 9:11, 8:11)
2) Pavel Sirucek 2:3 Marcos Freitas (8:11, 11:6, 11:8, 2:11, 7:11)
3) Daniel Gorak 1:3 Niagol Stoyanov (13:11, 8:11, 6:11, 8:11)

Orenburg (2:0) 3:1 Sporting (2:0)
1) Jun Mizutani 3:1 Quadri Aruna (11:9, 7:11, 11:8, 11:6)
2) Dimitrij Ovtcharov 2:3 Joao Monteiro (9:11, 8:11, 11:8, 11:9, 8:11)
3) Vladimir Samsonov 3:1 Diogo Calvalho (6:11, 11:5, 11:6, 11:2)
4) Jun Mizutani 3:2 Joao Monteiro (11:7, 8:11, 8:11, 11:2, 13:11)


Group B:

UMMC (1:1) 3:2 Eslöv (0:2)
1) Aleksandr Shibaev 3:1 Daniel Kosiba (11:7, 11:13, 11:7, 11:7)
2) Grigory Vlasov 2:3 Xu Hui (11:5, 11:13, 8:11, 11:7, 8:11)
3) Andrej Gacina 3:1 Robert Svensson (11:9, 11:6, 11:13, 11:1)
4) Aleksandr Shibaev 1:3 Xu Hui (10:12, 12:10, 9:11, 8:11)
5) Grigory Vlasov 3:1 Truls Möregårdh (11:7, 11:6, 5:11, 11:5)

Chartres (1:1) 0:3 Saarbrücken (2:0)
1) Robert Gardos 0:3 Bojan Tokic (9:11, 5:11, 4:11)
2) Romain Lorentz 1:3 Patrick Baum (7:11, 5:11, 11:9, 7:11)
3) Pär Gerell 1:3 Tiago Apolonia (11:7, 11:13, 8:11, 7:11)


Group C:

Ostrava (1:1) 1:3 La Romagne (1:1)
1) Alexandar Karakasevic 0:3 Chen Tianyuan (8:11, 6:11, 4:11)
2) Panagiotis Gionis 0:3 Wei Shihao (5:11, 8:11, 6:11)
3) Tomas Tregler 3:2 Brice Ollivier (3:11, 7:11, 12:10, 11:4, 11:7)
4) Alexandar Karakasevic 1:3 Wei Shihao (9:11, 11:5, 4:11, 7:11)

Ochsenhausen (2:0) 3:1 Walter Wels (0:2)
1) Simon Gauzy 3:0 Robin Devos (11:3, 11:8, 15:13)
2) Jakub Dyjas 1:3 Cho Seungmin (11:5, 13:15, 7:11, 9:11)
3) Yuto Muramatsu 3:2 Zsolt Petö (8:11, 11:8, 11:6, 9:11, 11:4)
4) Simon Gauzy 3:2 Cho Seungmin (7:11, 11:4, 11:13, 11:6, 12:10)


Group D:

Düsseldorf (1:1) 3:2 Roskilde (1:1)
1) Liam Pitchford 3:2 Wang Yang (11:7, 8:11, 11:2, 9:11, 11:8)
2) Cedric Nuytinck 0:3 Wong Chun Ting (8:11, 7:11, 5:11)
3) Quentin Robinot 2:3 Jiri Vrablik (6:11, 11:9, 8:11, 11:7, 10:12)
4) Liam Pitchford 3:1 Wong Chun Ting (11:8, 9:11, 11:3, 11:7)
5) Cedric Nuytinck 0:3 Wang Yang (7:11, 8:11, 9:11)

Hennebont (2:0) 2:3 Dzialdowo (0:2)
1) Kristian Karlsson 3:2 Michael Maze (8:11, 11:8, 11:6, 8:11, 11:5)
2) Anton Källberg 3:0 Zhai Yujia (13:11, 13:11, 11:8)
3) Stefan Fegerl 2:3 Laurens Tromer (11:9, 8:11, 6:11, 11:5, 8:11)
4) Kristian Karlsson 1:3 Zhai Yujia (11:6, 8:11, 8:11, 11:13)
5) Anton Källberg 3:2 Michael Maze (11:9, 2:11, 8:11, 11:6, 11:5)


Source: http://www.ettu.org/en/events/table-tennis-champions-league-men/results/

Next round: Wed 22 - Fri 24 November (Round 4)

TTnS
11-22-2017, 11:58 PM
https://www.youtube.com/watch?v=9_-LcxK9Pkk&feature=youtu.be

TTnS
11-23-2017, 12:19 AM
https://youtu.be/0682BWumTSU

TTLondon2012
11-23-2017, 12:57 AM
22,Nov 2017:

Hugo Calderano vs Gionis Panagiotis


https://www.youtube.com/watch?v=Y57bdPPPLMM

Michael Maze vs Wang Yang


https://www.youtube.com/watch?v=6BYu9TK9YAY

Herbert
11-23-2017, 07:02 PM
Does someone know the line up matches for tonights games?

Sali
11-23-2017, 08:25 PM
You will never be certain to win with Maze until you take the last point

yoass
11-23-2017, 09:52 PM
https://youtu.be/0682BWumTSU

6:27… ooh baby.

TTLondon2012
11-23-2017, 10:38 PM
23,Nov 2017

Aruna Quadri vs Marcos Freitas


https://www.youtube.com/watch?v=cnqz7qPIBQQ

Robin Devos vs Chen Tian Yuan


https://www.youtube.com/watch?v=gFkTNdfsdN8

NextLevel
11-23-2017, 11:28 PM
Does someone know the line up matches for tonights games?

http://www.ettu.org/en/events/table-tennis-champions-league-men/results/

JesperStef
11-25-2017, 10:44 PM
Round 4 results (Wed 22 - Fri 24 November):

Group A:

[2:1] Sporting 3:0 Pontoise-Cergy [1:2]
1) Joao Monteiro 3:2 Can Akkuzu (13:11, 6:11, 8:11, 12:10, 11:5)
2) Quadri Aruna 3:1 Marcos Freitas (13:11, 11:7, 8:11, 11:5)
3) Diogo Carvalho 3:2 Niagol Stoyanov (11:5, 9:11, 11:13, 11:4, 11:4)

[0:3] Bogoria Grodzisk 0:3 Orenburg [3:0]
1) Pavel Sirucek 2:3 Jun Mizutani (8:11, 6:11, 11:9, 11:9, 8:11)
2) Michal Bankosz 0:3 Dimitrij Ovtcharov (7:11, 3:11, 4:11)
3) Han Chuanxi 2:3 Vladimir Samsonov (9:11, 8:11, 11:6, 11:7, 7:11)


Group B:

[1:2] Chartres 1:3 UMMC [2:1]
1) Alexandre Robinot 3:1 Aleksandr Shibaev (11:6, 11:8, 7:11, 11:4)
2) Pär Gerell 0:3 Andrej Gacina (7:11, 6:11, 7:11)
3) Romain Lorentz 0:3 Grigory Vlasov (5:11, 8:11, 4:11)
4) Alexandre Robinot 2:3 Andrej Gacina (15:13, 11:6, 8:11, 8:11, 8:11)

[0:3] Eslöv 0:3 Saarbrücken [3:0]
1) Xu Hui 2:3 Patrick Franziska (9:11, 11:9, 12:10, 11:13, 9:11)
2) Robert Svensson 1:3 Tiago Apolonia (10:12, 11:5, 7:11, 11:13)
3) Truls Möregårdh 2:3 Bojan Tokic (5:11, 11:9, 5:11, 11:9, 6:11)


Group C:

[1:2] Ostrava 3:0 Ochsenhausen [3:0]
1) Panagiotis Gionis 3:2 Hugo Calderano (11:9, 8:11, 11:8, 10:12, 11:5)
2) Tomas Tregler 3:2 Simon Gauzy (12:14, 8:11, 11:9, 12:10, 11:9)
3) Alexandar Karakasevic 3:2 Jakub Dyjas (3:11, 11:9, 12:10, 9:11, 11:7)

[0:3] Walter Wels 1:3 La Romagne [2:1]
1) Robin Devos 1:3 Chen Tianyuan (6:11, 6:11, 11:5, 4:11)
2) Zsolt Petö 2:3 Wei Shihao (11:7, 9:11, 11:9, 10:12, 8:11)
3) Dominique Plattner 3:1 Brice Ollivier (8:11, 11:5, 12:10, 11:8)
4) Robin Devos 1:3 Wei Shihao (11:7, 13:15, 8:11, 9:11)


Group D:

[1:2] Roskilde 3:1 Dzialdowo [1:2]
1) Zhai Yujia 3:0 Kenta Matsudaira (11:9, 11:7, 11:5)
2) Michael Maze 3:2 Wang Yang (5:11, 6:11, 13:11, 11:9, 11:6)
3) Laurens Tromer 2:3 Jiri Vrablik (5:11, 11:8, 11:13, 11:1, 8:11)
4) Zhai Yujia 3:0 Wang Yang (11:4, 11:3, 11:8)

[2:1] Hennebont 1:3 Düsseldorf [2:1]
1) Quentin Robinot 3:0 Anton Källberg (11:6, 11:8, 11:6)
2) Cedric Nuytinck 1:3 Timo Boll (12:10, 6:11, 3:11, 9:11)
3) Liam Pitchford 1:3 Kristian Karlsson (11:7, 3:11, 9:11, 11:13)
4) Quentin Robinot 0:3 Timo Boll (7:11, 10:12, 5:11)



Source: http://www.ettu.org/en/events/table-tennis-champions-league-men/results/


Next round: Wed 29 November - Fri01 December (Round 5)

TTLondon2012
11-26-2017, 12:50 PM
24,Nov 2017: Hennebont vs Düsseldorf

Match 1: Quentin Robinot vs Anton Källberg


https://www.youtube.com/watch?v=V69xP9A58_M

Match 2: Timo Boll vs Cedric Nuytinck


https://www.youtube.com/watch?v=p7BQ-iW45OI

Match 3: Liam Pitchford vs Kristian Karlsson


https://www.youtube.com/watch?v=h5olblex_Xs

Match 4: Timo Boll vs Quentin Robinot


https://www.youtube.com/watch?v=qe0oSARtPOc

TTLondon2012
11-29-2017, 10:36 PM
29,Nov 2017: Timo Boll vs Kenta Matsudaira


https://www.youtube.com/watch?v=xWyCMrrOPcQ

More matches of this round on my channel!

WorkerBee
11-30-2017, 12:33 AM
What a wonderful League!

I'd love to see women champions invited (each one starting at 5-0 against men, to be reviewed after a year)

I'd love to see Tomo in the League (and they could have friendly chats about cho volume and frequency)

TTnS
11-30-2017, 04:37 AM
https://youtu.be/SiiwaardnKo


https://youtu.be/ruRp5ahGfr8

TTnS
12-01-2017, 12:02 AM
https://youtu.be/wNmPrNCQILc


https://youtu.be/xfi1xYSgtnA

TTLondon2012
12-01-2017, 11:35 PM
01,Dec 2017:

Hennebont vs Roskilde

Michael Maze vs Quentin Robinot


https://www.youtube.com/watch?v=8oKJrxuHZbs

Orenburg vs Pontoise

Dimitrij Ovtcharov vs Marcos Freitas


https://www.youtube.com/watch?v=4xjsyOXOpI4

JesperStef
12-04-2017, 07:45 PM
Round 5 results (Wed 29 November - Fri 01 December):

Group A:

[0:4] Bogoria Grodzisk 3:0 Sporting [3:1]
1) Pavel Sirucek 3:2 Quadri Aruna (9:11, 4:11, 13:11, 11:4, 11:9)
2) Daniel Gorak 3:0 Diogo Carvalho (11:7, 11:4, 11:5)
3) Han Chuanxi 3:0 Joao Monteiro (12:10, 11:7, 13:11)

[4:0] Orenburg 3:1 Pontoise-Cergy [1:3]
Dimitrij Ovtcharov 3:2 Marcos Freitas (5:11, 11:6, 14:12, 8:11, 11:3)
Jun Mizutani 3:0 Niagol Stoyanov (11:3, 11:6, 13:11)
Alexey Liventsov 1:3 Can Akkuzu (11:5, 7:11, 7:11, 5:11)
Dimitrij Ovtcharov 3:2 Niagol Stoyanov (7:11, 6:11, 11:5, 11:5, 11:9)


Group B:

[3:1] UMMC 3:1 Saarbrücken [4:0]
1) Alexander Shibaev 3:1 Patrick Baum (11:13, 11:9, 11:9, 11:6)
2) Maharu Yoshimura 2:3 Patrick Franziska (12:14, 11:8, 8:11, 11:8, 10:12)
3) Andrej Gacina 3:1 Bojan Tokic (11:8, 4:11, 11:9, 11:6)
4) Alexander Shibaev 3:2 Patrick Franziska (6:11, 11:8, 11:8, 9:11, 12:10)

[1:3] Chartres 3:2 Eslöv [0:4]
1) Robert Gardos 3:0 Robert Svensson (12:10, 11:1, 11:9)
2) Alexandre Robinot 2:3 Xu Hui (6:11, 9:11, 11:5, 11:7, 11:13)
3) Pär Gerell 3:2 Daniel Kosiba (11:7, 8:11, 9:11, 12:10, 11:9)
4) Robert Gardos 2:3 Xu Hui (11:8, 9:11, 11:6, 10:12, 8:11)
5) Alexandre Robinot 3:1 Robert Svensson (11:8, 7:11, 11:2, 11:7)


Group C:

[2:2] Ostrava 1:3 Walter Wels [0:4]
1) Panagiotis Gionis 1:3 Zsolt Petö (9:11, 11:8, 14:16, 8:11)
2) Tomas Tregler 0:3 Cho Seungmin (5:11, 8:11, 10:12)
3) Aleksandar Karakasevic 3:0 Robin Devos (11:8, 11:2, 11:6)
4) Panagiotis Gionis 0:3 Cho Seungmin (4:11, 12:14, 6:11)

[3:1] Ochsenhausen 2:3 La Romagne [3:1]
1) Simon Gauzy 3:1 Wei Shiaho (12:10, 14:12, 9:11, 11:6)
2) Hugo Calderano 2:3 Chen Tianyuan (11:6, 11:3, 5:11, 10:12, 9:11)
3) Jakub Dyjas 3:0 Brice Ollivier (11:7, 11:2, 11:8)
4) Simon Gauzy 2:3 Chen Tianyuan (8:11, 11:8, 11:7, 5:11, 8:11)
5) Hugo Calderano 1:3 Wei Shiaho (11:5, 7:11, 8:11, 8:11)


Group D:

[3:1] Düsseldorf 3:1 Dzialdowo [1:3]
1) Timo Boll 3:0 Pavel Fertikowski (11:5, 11:8, 11:8)
2) Kristian Karlsson 1:3 Kenta Matsudaira (11:3, 12:14, 8:11, 2:11)
3) Anton Källberg 3:1 Jiri Vrablik (9:11, 12:10, 12:10, 5:11, 11:5)
4) Timo Boll 3:0 Kenta Matsudaira (11:9, 11:6, 11:8)

[2:2] Hennebont 2:3 Roskilde [2:2]
1) Cedric Nuytinck 3:2 Laurens Tromer (11:6, 9:11, 11:3, 6:11, 11:6)
2) Liam Pitchford 3:1 Zhai Yujia (9:11, 11:7, 11:8, 11:9)
3) Quentin Robinot 2:3 Michael Maze (10:12, 11:13, 11:7, 11:7, 9:11)
4) Cedric Nuytinck 2:3 Zhai Yujia (11:9, 11:6, 4:11, 6:11, 9:11)
5) Liam Pitchford 2:3 Laurens Tromer (10:12, 9:11, 11:4, 11:6, 7:11)

Source: http://www.ettu.org/en/events/table-tennis-champions-league-men/results/


Next round: Wed 20 - Thu 21 December (Round 6)

JesperStef
12-30-2017, 09:56 PM
Round 6 results (Wed 20 - Thu 21 December):

Group A:

[3:2] Sporting 3:1 Orenburg [5:0]
1) Quadri Aruna 3:1 Denis Ivonin (11:6, 3:11, 12:10, 11:3)
2) Diogo Carvalho 1:3 Alexey Liventsov (11:7, 8:11, 19:21, 7:11)
3) Joao Monteiro 3:0 Fedor Kuzmin (11:6, 11:6, 11:8)
4) Quadri Aruna 3:1 Alexey Liventsov (11:8, 2:11, 11:9, 11:7)

[1:4] Pontoise-Cergy 3:1 Bogoria Grodzisk [1:4]
1) Can Akkuzu 3:0 Han Chuanxi (11:8, 11:4, 11:7)
2) Niagol Stoyanov 3:1 Pavel Sirucek (11:9, 6:11, 11:4, 11:5)
3) Marcos Freitas 0:3 Daniel Górak (w.o.)
4) Can Akkuzu 3:2 Pavel Sirucek (7:11, 11:8,11:9, 7:11, 12:10)

Final standings:
1) Orenburg, RUS [5:1]
2) Sporting, POR [4:2]
3) Pontoise-Cergy, FRA [2:4]
4) Bogoria Grodzisk, POL [1:5]


Group B:

[0:5] Eslöv 2:3 UMMC [4:1]
1) Truls Möregårdh 1:3 Andrej Gacina (8:11, 3:11, 11:8, 3:11)
2) Robert Svensson 3:0 Ilya Zhidkov (11:5, 11:7, 11:9)
3) Daniel Kosiba 0:3 Maksim Kiselev (11:13, 10:12, 7:11)
4) Truls Möregårdh 3:1 Ilya Zhidkov (11:2, 13:11, 8:11, 11:2)
5) Robert Svensson 2:3 Andrej Gacina (11:9, 9:11, 11:7, 8:11, 8:11)

[4:1] Saarbrücken 3:0 Chartres [2:3]
1) Patrick Baum 3:2 Alexandre Robinot (5:11, 11:1, 7:11, 11:8, 11:9)
2) Bojan Tokic 3:0 Romain Lorentz (11:2, 11:5, 11:5)
3) Tiago Apolonia 3:0 Vincent Picard (11:4, 11:8, 11:6)

Final standings:
1) Saarbrücken, GER [5:1]
2) UMMC, RUS [5:1]
3) Chartres, FRA [2:4]
4) Eslöv, SWE [0:6]


Group C:

[1:4] Walter Wels 1:3 Ochsenhausen [3:2]
1) Robin Devos 3:2 Joao Geraldo (9:11, 1:11, 11:6, 11:8, 11:1)
2) Dominique Plattner 1:3 Jakub Dyjas (11:9, 5:11, 5:11, 10:12)
3) Zsolt Petö 1:3 Daniel Zwickl (11:13, 10:12, 11:8, 10:12)
4) Robin Devos 0:3 Jakub Dyjas (5:11, 5:11, 10:12)

[4:1] La Romagne 3:0 Ostrava [2:3]
1) Wei Shihao 3:0 Ondrej Bajger (11:8, 11:6, 11:4)
2) Chen Tianyuan 3:1 Tomas Tregler (14:12, 11:7, 11:13, 11:4)
3) Brice Ollivier 3:0 Petr Korbel (11:9, 11:5, 11:7)

Final standings:
1) La Romagne, FRA [5:1]
2) Ochsenhausen, GER [4:2]
3) Ostrava, CZE [2:4]
4) Walter Wels, AUT [1:5]


Group D:

[1:4] Dzialdowo 3:1 Hennebont [2:3]
1) Wong Chun Ting 3:0 Cedric Nuytinck (11:1, 11:9, 11:5)
2) Wang Yang 3:0 Liam Pitchford (14:12, 11:7, 11:9)
3) Pawel Fertikowski 1:3 Quentin Robinot (9:11, 11:8, 6:11, 5:11)
4) Wong Chun Ting 3:2 Liam Pitchford (9:11, 11:9, 11:9, 3:11, 12:10)

[3:2] Roskilde 0:3 Düsseldorf [4:1]
1) Zhai Yujia 2:3 Anton Källberg (5:11, 8:11, 11:9, 11:7, 12:14)
2) Michael Maze 2:3 Timo Boll (11:13, 11:8, 11:5, 8:11, 8:11)
3) Laurens Tromer 0:3 Kristian Karlsson (7:11, 7:11, 9:11)

Final standings:
1) Düsseldorf, GER [5:1]
2) Roskilde, DEN [3:3]
3) Dzialdowo, POL [2:4]
4) Hennebont, FRA [2:4]


Quarter-finals, 1st leg (24-26January):

[A1] Orenburg (RUS) vs Roskilde (DEN) [D2]
[A2] Sporting (POR) vs La Romagne (FRA) [C1]
[B1] Saarbrücken (GER) vs Ochsenhausen (GER) [C2]
[B2] UMMC (RUS) vs Düsseldorf (GER) [D1]


Source: http://www.ettu.org/en/events/table-tennis-champions-league-men/results/

TableTennis BelgiumTV
01-10-2018, 08:18 PM
ETTU CUP


https://www.youtube.com/watch?v=Cz9VjzBsi_w

Suga D
01-25-2018, 12:54 PM
Wow.
Borussia Düsseldorf has won 3:0 over UMMC. Now all they need is one single match to advance to the semis.

So does Fakel Orenburg after beating Roskilde also by 3:0.

UMMC Jekaterinburg 0 : 3 Borussia Düsseldorf

Maharu Yoshimura - Timo Boll 0:3 (-5,-9,-3)
Alexander Shibaev - Kristian Karlsson 2:3 (8,-8,-6,9,-9)
Andrej Gacina - Anton Källberg 2:3 (-6,11,-12,7,-2)

Roskilde Bordtennis BTK61 0:3 TTC Fakel Gazprom Orenburg

Zhai Yujia - Dimitrij Ovtcharov 1:3 (-10,-7,8,-7)
Michael Maze - Jun Mizutani 1:3 (-1,4,-10,-3)
Laurens Tromer - Vladimir Samsonov 2:3 (-6,9,-5,10,-9)

TTLondon2012
01-25-2018, 02:12 PM
24,Jan 2018:

Roskilde vs Orenburg

Dimitrij Ovtcharov Zhai Yujia


https://www.youtube.com/watch?v=Kajksczl2ts

Michael Maze vs Jun Mizutani


https://www.youtube.com/watch?v=quyYwIHKe2o

Dusseldorf vs UMMC

Timo Boll vs Maharu Yoshimura


https://www.youtube.com/watch?v=iv2NiXER56s

Dan
01-26-2018, 07:24 AM
Good to see Maze back in action. It looked like Mizutani had a bit more balance, if Maze would have won that set when at 1-1 it would have been interesting to see how Jun would have responded being 2-1 down. Good match!

Suga D
01-26-2018, 08:12 AM
Yeah, too bad he couldn't take that game. Still glad to have seen him play again.

Suga D
01-27-2018, 09:22 PM
Yesterday evening was the fourth quarterfinal between 1.FC Saarbrücken-TT vs. TTF LIEBHERR Ochsenhausen.
The one who has made the difference and hence the 'Man of the match' has been once more Hugo Calderano with two 3:0 victories over Patrick Franziska and Thiago Apolonia.
Another surprise was caused by Patrick Baum by beating Yuto Muramatsu with 3:2.

A day before, on thursday evening Sporting clube de Portugal has been surprising the tt-world once again by winning over La Romagne in their very first year in the European Champions League. So far their CL-participation has been a total success.

Here are the missing results:

Sporting Clube De Portugal 3:1 Stella Sport La Romagne

Quadri Aruna 1:3 Wei Shihao (-5,10,-7,-9)
Joao Monteiro 3:1 Chen Tian Yuan 3:1 (7,8,-8,8)
Diogo Carvalho 3:1 Brice Ollivier (4,8,-6,9)
Quadri Aruna 3:0 Chen Tian Yuan (12,9,7)

TTF Liebherr Ochsenhausen 2:3 FC Saarbrücken TT

Hugo Calderano 3:0 Tiago Apolonia (6,8,5)
Joao Geraldo 0:3 Patrick Franziska 0:3 (-5,-9,-1)
Yuto Muramatsu 2:3 Patrick Baum (8,-9,-9,8,-8)
Hugo Calderano 3:0 Patrick Franziska (8,9,9)
Jakub Dyjas 2:3 Bojan Tokic (9,-8,8,-10,-6)

Mazinho
02-10-2018, 12:51 AM
https://www.youtube.com/watch?v=7f0OCtquSp4

https://www.youtube.com/watch?v=mKLuu8FCl4g

https://www.youtube.com/watch?v=CVkGuvT7u44

https://www.youtube.com/watch?v=IdzkQ4sZBgI

https://www.youtube.com/watch?v=3iC7tal98Ok

Simas
02-10-2018, 07:56 PM
Timo Boll 3:2 Alexander Shibaev -very nice mach. Shibaev is in top shape.

TTLondon2012
03-16-2018, 12:13 PM
15,March 2018: Sporting Club Portugal vs Orenburg [Semifinal Leg 1]

Match 1: Aruna Quadri vs Vladimir Samsonov


https://www.youtube.com/watch?v=q_lyQshQ4RU

Match 2: Joao Monteiro vs Jun Mizutani


https://www.youtube.com/watch?v=6YQo7oxfhMQ

Match 3: Diogo Carvalho vs Dimitrij Ovtcharov


https://www.youtube.com/watch?v=Q0ikjz4D1V8

Garrison
03-16-2018, 06:56 PM
Ochsenhausen vs Düsseldorf live now!

Garrison
03-16-2018, 10:15 PM
Ochsenhausen got so close to a clean 3-0 over Düsseldorf, now it's 1-1 between Gauzy and Källberg in the fifth match :I

Garrison
04-07-2018, 12:47 AM
What an amazing night in Düsseldorf! So glad I drove there besides heavy traffic around Dortmund :rolleyes:

It could have been some 3-0 but instead we got a nailbiting 3-2 victory for Düsseldorf, games were equal overall so they actually had to count the points! (Düsseldorf was ~ +25 overall). Electric atmosphere in the hall throughout the evening.

There was a funfair next to the hall and during the first set into the 2nd there were pretty loud fireworks, Fegerl and Gauzy had to play anyway :D

TTHopeful
04-07-2018, 08:17 AM
Who played whioGarrison? Icant find any of the fixtures

Garrison
04-07-2018, 09:06 AM
Who played whioGarrison? Icant find any of the fixtures

Semifinal between Borussia Düsseldorf and TTF Ochsenhausen

http://www.ettu.org/en/events/table-tennis-champions-league-men/results/

Mazinho
04-07-2018, 01:24 PM
https://www.youtube.com/watch?v=fpObxvlu1tQ


https://www.youtube.com/watch?v=RhSscc5IPkY


https://www.youtube.com/watch?v=2abqKuLE5PE


https://www.youtube.com/watch?v=6dKJ_R9BwTA

bobpuls
04-08-2018, 06:17 AM
Timo Boll vs Hugo Calderano ...what a match .... great rallies ...
and this two handed backhand from Hugo ... ;-)
Perfect
And Timo vs Gauzy ... also perfect ...
what a semifinal matches ..

Garrison
04-11-2018, 09:15 PM
Does anyone know when the dates for the finals will be set? I am looking to buy tickets for Düsseldorf but right now it only says 9th-13th May..

bobpuls
04-13-2018, 06:13 AM
from this site they say the finals goes from 16-20 May
http://www.ettu.org/en/events/event-calendar/