Results below thanks to the
ITTF
First Stage Groups
Men’s Singles
Group A: Xu Xin (CHN), Jiang Tianyi (HKG), Taku Takakiwa (JPN), Sunhajit Saha (IND)
Group B: Wang Liqin (CHN), Li Hu (SIN), Lee Sang Su (KOR), Wong Chu-Ting (HKG)
Group C: Chuang Chih-Yuan (TPE), Seo Hyun Deok (KOR), Noshad Alamiyan (IRI), Maharu Yoshimura (JPN)
Group D: Muhd Shakirin Ibrahim (MAS), Hamad Buhijji (BRN)
Women’s Singles
Group A: Liu Shiwen (CHN), Seok Ha Jung (KOR), Chen Szu-Yu (TPE), Ng Wing Nam (HKG)
Group B: Wu Yang (CHN), Yu Mengyu (SIN), Misaki Morizono (JPN), Lee Ho Ching (HKG)
Group C: Li Jiawei (SIN), Dang Ye Seo (KOR), Cheng I-Ching (TPE), Saki Tashiro (JPN)
Group D: Beh Lee Wei (MAS), Neda Shahsavari (IRI), Maryam Alqasimi (BRN), Divya Deshpande (IND)
First Stage Results
Men’s Singles
Group A:
Xu Xin (CHN) bt Taku Takakiwa (JPN) 11-6, 11-4, 11-3
Subhajit Saha (IND) bt Jiang Tianyi (HKG) 11-8, 11-6, 6-11, 9-11, 11-9
Xu Xin (CHN bt Jiang Tianyi (HKG) 11-9, 11-8, 11-8
Taku Takakiwa (JPN) bt Subhajit Saha (IND) 11-4, 11-5, 12-10
Xu Xin (CHN) bt Subhjit Saha (IND) 11-4, 11-8, 11-3
Jiang Tianyi (HKG) bt Taku Takakiwa (JPN) 11-9, 11-6, 11-8
Final Positions: 1. Xu Xin (CHN) 2. Jiang Tianyi (HKG) 3. Taku Takakiwa (JPN) 4. Subhajit Saha (IND)
Group B:
Wang Liqin (CHN) bt Lee Sang Su (KOR) 11-5, 11-7, 6-11, 11-9
Li Hu (SIN) bt Wong Chun-Ting (HKG) 11-9, 9-11, 11-7, 5-11, 11-6
Wang Liqin (CHN) bt Li Hu (SIN) 11-5, 5-11, 11-8, 11-7
Wong Chun-Ting (HKG) bt Lee Sang Su (KOR) 11-9, 13-11, 7-11, 2-11, 11-1
Wang Liqin (CHN) bt Wong Chun-Ting (HKG) 12-10, 11-5, 10-12, 11-5
Lee Sang Su (KOR) bt Li Hu (SIN) 12-10, 11-13, 12-10, 11-7
Final Positions: 1. Wang Liqin (CHN) 2. Lee Sang Su (KOR) 3. Wong Chun-Ting (HKG) 4. Li Hu (SIN)
Group C:
Chuang Chih-Yuan (TPE) bt Noshad Alamiyan (IRI) 9-11, 11-8, 11-3, 11-8
Maharu Yoshimura (JPN) bt Seo Hyun Deok (KOR) 6-11, 5-11, 11-5, 11-8, 11-8
Chuang Chih-Yuan (TPE) bt Seo Hyun Deok (KOR) 11-7, 12-10, 11-6
Maharu Yoshimura (JPN) bt Noshad Alamiyan (IRI) 13-11, 12-10, 5-11, 8-11, 11-4
Chuang Chih-Yuan (TPE) bt Maharu Yoshimura (JPN) 11-5, 11-5, 4-11, 11-7
Noshad Alamiyan (IRI) bt Seo Hyun Deok (KOR) 5-11, 11-7, 11-6, 11-7
Final Positions: 1. Chuang Chih-Yuan (TPE) 2. Maharu Yoshimura (JPN) 3. Noshad Alamiyan (IRI) 4. Seo Hyun Deok (KOR)
Group D:
Hamad Buhijji (BRN) bt Muhd Shakirin Ibrahim (MAS) 11-1, 11-7, 6-11, 11-8
Final Positions: 1. Hamad Buhijji (BRN) 2. Muhd Shakirin Ibrahim (MAS)
Challenge Round:
Taku Takakiwa (JPN) bt Hamad Buhijji (BRN) 7-11, 11-5, 11-2, 11-6
Noshad Alamiyan (IRI) bt Wong Chun-Ting (HKG) 11-5, 11-5, 11-13, 14-12, 8-11, 11-9
Women’s Singles
Group A:
Liu Shiwen (CHN) bt Chen Szu-Yu (TPE) 11-6, 11-4, 11-6
Seok Ha Jung (KOR) bt Ng Wing Nam (HKG) 11-6, 11-8, 3-11, 14-12
Liu Shiwen (CHN) v Seok Ha Jung (KOR) 16-18, 11-5, 11-8, 17-15
Ng Wing Nam (HKG) v Chen Szu-Yu (TPE) 11-7, 10-12, 11-7, 10-12; 11-6
Liu Shiwen (CHN) bt Ng Wing Nam (HKG) 5-11, 11-3, 11-8, 11-3
Seok Ha Jung (KOR) bt Chen Szu-Yu (TPE) 7-11, 3-11, 11-4, 11-6, 11-5
Final Positions: 1. Liu Shiwen (CHN) 2. Seok Ha Jung (KOR) 3. Ng Wing Nam (HKG) 4. Chen Szu-Yu (TPE)
Group B:
Wu Yang (CHN) bt Misaki Morizono (JPN) 11-8, 11-1, 11-3
Yu Mengyu (SIN) bt Lee Ho Ching (HKG) 9-11, 11-6, 11-7, 9-11, 15-13
Wu Yang (CHN) bt Yu Mengyu (SIN) 11-5, 11-5, 11-8
Lee Ho Ching (HKG) v Misaki Morizono (JPN) 3-11, 13-11, 16-14, 11-8
Wu Yang (CHN) bt Lee Ho Ching (HKG) 11-7, 11-9, 11-3
Misaki Morizono (JPN) bt Yu Mengyu (SIN) 11-8, 7-11, 5-11, 12-10, 11-4
Final Positions: 1. Wu Yang (CHN) 2. Lee Ho Ching (HKG) 3. Yu Mengyu (SIN) 4. Misaki Morizono (JPN)
Group C:
Li Jiawei (SIN) bt Cheng I-Ching (TPE) 11-3, 11-6, 13-15, 11-9
Saki Tashiro (JPN) bt Dang Ye Seo (KOR) 8-11, 9-11, 11-7, 11-7, 11-8
Dang Ye Seo (KOR) bt Li Jiawei (SIN) 11-8, 8-11, 10-12, 11-6, 15-13
Cheng I-Ching (TPE) bt Saki Tashiro (JPN) 11-8, 8-11, 15-13, 11-9
Li Jiawei (SIN) bt Saki Tashiro (JPN) 11-2, 8-11, 12-10, 11-9
Dang Ye Seo (KOR) bt Cheng I-Ching (TPE) 5-11, 11-1, 11-4, 11-8
Final Positions: 1. Dang Ye Seo (KOR) 2. Li Jiawei (SIN) 3. Cheng I-Ching (TPE) 4. Saki Tashiro (JPN)
Group D:
Beh Lee Wei (MAS) bt Maryam Alqasimi (BRN) 11-7, 11-8, 11-6
Neda Shahsavari (IRI) bt Divya Deshpande (IND) 11-9, 9-11, 11-9, 11-8
Beh Lee Wei (MAS) bt Neda Shahsavari (IRI) 11-9, 11-5, 11-8
Divya Deshpande (IND) bt Maryam Alqasimi (BRN) 11-9, 12-10, 11-9
Neda Shahsavari (IRI) bt Maryam Alqasimi (BRN) 12-10, 11-6, 11-5
Divya Deshpande (IND) bt Beh Lee Wei (MAS) 11-9, 10-12, 11-9
Final Positions: 1. Divya Deshpande (IND) 2. Beh Lee Wei (MAS) 3. Neda Shahsavari (IRI) 4. Maryam Alqasimi (BRN)
Challenge Round:
Yu Meng Yu (SIN) bt Cheng I-Ching (TPE) 8-11, 11-8, 10-12, 11-5, 11-8, 12-10
Ng Wing Nam (HKG) bt Divya Deshpande (IND) 11-4, 11-8, 11-6, 11-2
Men’s Singles - Second Stage – Saturday 7th April 2012
Positions 1-8:
Xu Xin (CHN) bt Taku Takakiwa (JPN) 11-8, 11-4, 11-6, 11-8
Jiang Tianyi (HKG) bt Lee Sang Su (KOR) 3-11, 11-8, 10-12, 11-9, 11-5, 11-5
Maharu Yoshimura (JPN) bt Chuang Chih-Yuan (TPE) 13-11, 11-9, 5-11, 12-10, 3-11, 7-11, 11-6
Noshad Alamiyan (IRI) bt Wang Liqin (CHN) 9-11, 15-13, 11-8, 11-6, 12-10
Positions 5-8:
Lee Sang Su (KOR) bt Taku Takakiwa (JPN) 5-11, 12-10, 11-6, 8-11, 11-7, 5-11, 11-5
Wang Liqin (CHN) bt Chuang Chih-Yuan (TPE) 11-6, 10-12, 11-8, 12-10, 11-9
Positions 9-14:
Wong Chun-Ting (HKG) v Bye
Seo Hyun Deok (KOR) bt Muhd Shakirin Ibrahim (MAS) 11-3, 11-9, 11-8, 11-4
Subhajit Saha (IND) v Li Hu (SIN) 11-9, 11-7, 7-11, 11-9, 11-9
Hamad Buhijji (BRN) v Bye
Positions 9-12:
Wong Chun-Ting (HKG) bt Seo Hyun Deok (KOR) 11-7, 16-14, 4-11, 10-12, 12-10, 11-6
Subhajit Saha (IND) bt Hamad Bujji (BRN) 11-7, 11-6, 13-11, 6-11, 11-2
Positions 5-14:
5th Place: Lee Sang Su (KOR) & Wang Liqin (CHN)
7th Place: Taku Takakiwa (JPN) & Chuang Chih-Yuan (TPE)
9th Place: Wong Chun-Ting (HKG) & Subhajit Saha (IND)
11th Place: Seo Hyun Deok (KOR) & Hamad Bujji (BRN)
13th Place: Li Hu (SIN) & Muhd Shakirin Ibrahim (MAS)
Women’s Singles - Second Stage – Saturday 7th April 2012
Positions 1-8:
Liu Shiwen (CHN) bt Yu Mengyu (SIN) 11-7, 11-3, 11-8, 6-11, 11-6
Dang Ye Seo (KOR) bt Lee Ho Ching (HKG) 11-3, 11-9, 7-11, 11-6, 11-6
Li Jiawei (SIN) bt Seok Ha Jung (KOR) 11-4, 11-9, 11-4, 13-15, 5-11, 8-11, 11-7
Wu Yang (CHN) bt Ng Wing Nam (HKG) 11-4, 9-11, 11-4, 11-4, 11-4
Positions 5-8:
Yu Mengyu (SIN) bt Lee Ho Ching (HKG) 11-7, 9-11, 12-10, 11-8, 11-7
Seok Ha Jung (KOR) bt Ng Wing Nam (HKG) 11-6, 11-7, 11-9, 11-4
Positions 9-16:
Cheng I-Ching (TPE) bt Maryam Alqasimi (BRN) 11-5, 11-3, 11-3, 11-5
Misaki Morizono (JPN) bt Neda Shahsavari (IRI) 12-10, 11-5, 11-6, 11-5
Chen Szu-Yu (TPE) bt Beh Lee Wei (MAS) 11-1, 11-7, 11-4, 11-6
Saki Tashiro (JPN) v Divya Deshpande (IND) 11-8, 11-6, 11-5, 11-7
Positions 9-12:
Misaki Morizono (JPN) bt Cheng I-Ching (TPE) 11-7, 7-11, 10-12, 11-7, 13-11, 9-11, 11-6
Chen Szu-Yu (TPE) bt Saki Tashiro (JPN) 13-11, 6-11, 10-12, 12-10, 11-3, 11-8
Positions 14-16:
Neda Shahsavari (IRI) bt Maryam Alqasimi (BRN) 11-9, 11-3, 11-4, 11-4
Divya Deshpande (IND) bt Beh Lee Wei (MAS) 12-10, 8-11, 7-11, 11-3, 11-9, 11-6
Positions 5-16:
5th Place: Yu Mengyu (SIN) & Seok Ha Jung (KOR)
7th Place: Lee Ho Ching (HKG) & NG Wing Nam (HKG)
9th Place: Misaki Morizono (JPN) & Chen Szu-Yu (TPE)
11th Place: Cheng I-Ching (TPE) & Saki Tashiro (JPN)
13th Place: Neda Shahsavari (IRI) & Divya Deshpande (IND)
15th Place: Maryam Alqasimi (BRN) & Beh Lee Wei (MAS)