This user has no status.
This user has no status.
This user has been banned.
Oct 2016
1,279
253
1,648
Read 5 reviews
3rd round
Boll - Dyjas
Freitas - Pistej
Jorgic- Skachkov
Pucar - Pryshchepa
Samsonov - Stoyanov
Karlsson - Gardos
Lebesson - Lind
Pitchford- Panagiotis
Ovtcharov- Sgouropoulos
Groth - Walker
Apolonia - Wang Yang
Habesohn - Tokic
Gauzy - Gacina
Nuytinck - Olah
Robles - Kou Lei
Falck - Shibaev
 
says The sticky bit is stuck.
says The sticky bit is stuck.
Well-Known Member
Jan 2017
2,775
2,630
8,179
Read 8 reviews
I still did not find a stream anywhere, but the live results are a bit tantalising.

Pitchford is continuing his bad streak against defenders, apparently; 4-1 loss to the choppin' dentist. My eyes didn't see anything very surprising, well, except maybe for Samsonov having such a close shave against Stoyanov.
 
This user has no status.
This user has no status.
Active Member
Oct 2011
726
1,310
2,436
Selected results from Day 1 and 2 (Sat 22 and Sun 23 June 2019):

Men's Singles

Round 2 (Round of 64):

Yevhen Pryshchepa 4:2 Lubomir Jancarik (11:8, 12:10, 11:9, 4:11, 14:16, 11:8)
Ioannis Sgouropoulos 4:2 Pavel Sirucek (11:9, 14:12, 14:12, 8:11, 2:11, 11:9)
Kou Lei, UKR 4:2 Ovidiu Ionescu (11:13, 11:8, 11:5, 9:11, 11:6, 11:8)


Round 3 (Round of 32):

[1] Timo Boll 4:1 Jakub Dyjas (11:7, 12:14, 11:4, 11:1, 14:12)
[11] Marcos Freitas 4:1 Lubomir Pistej (8:11, 11:6, 11:8, 11:8, 11:7)

Kirill Skachkov 4:3 Darko Jorgic [15] (8:11, 8:11, 11:5, 11:5, 11:2, 11:13, 12:10)
[5] Vladimir Samsonov 4:3 Niagol Stoyanov (11:8, 14:16, 12:14, 10:12, 11:9, 11:2, 11:9)


[7] Kristian Karlsson 4:2 Robert Gardos (9:11, 11:6, 8:11, 11:9, 11:7, 11:9)
[9] Emmanuel Lebesson 4:1 Anders Lind (9:11, 11:4, 11:8, 11:9, 11:9)

[12] Tomislac Pucar 4:1 Yevhen Pryshchepa (11:3, 11:8, 13:11, 6:11, 11:9)
Panagiotis Gionis 4:1 Liam Pitchford [4] (11:6, 11:9, 12:10, 6:11, 12:10)

[3] Dimitrij Ovtcharov 4:0 Ioannis Sgouropoulos (11:5, 11:3, 11:9, 11:3)
[10] Jonathan Groth 4:3 Samuel Walker (11:4, 4:11, 7:11, 11:5, 8:11, 14:12, 11:7)

Wang Yang, SVK 4:1 Tiago Apolonia [13] (11:9, 7:11, 11:7, 11:6, 11:8)
Bojan Tokic 4:0 Daniel Habesohn [8] (13:11, 11:9, 11:3, 11:6)

Andrej Gacina 4:3 Simon Gauzy [6] (9:11, 11:6, 11:9, 8:11, 9:11, 11:5, 12:10)
[14] Cedric Nuytinck 4:2 Benedek Olah (11:3, 11:4, 7:11, 11:5, 11:13, 11:9)


Kou Lei, UKR 4:1 Alvaro Robles [16] (11:6, 13:11, 11:9, 8:11, 12:10)
Alexander Shibaev 4:0 Mattias Falck [2] (11:9, 11:9, 11:7, 11:8)



Women's Singles

Round 2 (Round of 64):

Nadezhda Bogdanova 4:1 Dana Cechova (11:5, 11:9, 6:11, 13:11, 12:10)
Ozge Yilmaz 4:1 Debora Vivarelli (11:9, 11:7, 9:11, 11:6, 12:10)
Giorgia Piccolin 4:0 Alex Galic (11:8, 11:5, 11:3, 11:4)
Viktoria Pavlovich 4:2 Maria Xiao (7:11, 11:4, 11:6, 11:5, 10:12, 11:9)
Nathalie Marchetti 4:3 Szandra Pergel (6:11, 8:11, 11:4, 7:11, 11:9, 12:10, 11:9)


Round 3 (Round of 32):

[1] Bernadette Szocs 4:0 Laura Gasnier (11:6, 13:11, 11:7, 11:8)
[15] Ni Xia Lian, LUX 4:1 Amelie Solja (11:1, 11:13, 11:1, 11:6, 11:4)

Linda Bergström 4:0 Barbora Balazova [11] (13:11, 11:9, 11:8, 13:11)
[6] Georgina Pota 4:0 Nadezhda Bogdanova (11:9, 11:6, 11:6, 11:5)


[8] Fu Yu, POR 4:1 Rachel Moret (11:6, 11:5, 13:11, 9:11, 13:11)
Ganna Gaponova 4:1 Britt Eerland [9] (10:12, 11:3, 11:4, 11:7, 11:8)

[14] Li Qian, POL 4:0 Yana Noskova (11:9, 11:8, 12:10, 11:9)
[4] Petrissa Solja 4:0 Ozge Yilmaz (11:6, 11:6, 11:5, 11:8)

[3] Matilda Ekholm 4:2 Natalia Partyka (5:11, 11:7, 11:5, 6:11, 11:8, 11:8)
[12] Polina Mikhailova 4:1 Giorgia Piccolin (11:7, 4:11, 11:7, 11:5, 11:4)

Yang Xiaoxin, MON 4:1 Margaryta Pesotska [10] (5:11, 11:2, 11:9, 11:9, 11:5)
Viktoria Pavlovich 4:3 Elizabeta Samara [5] (9:11, 11:7, 11:9, 5:11, 11:6, 10:12, 13:11)

[7] Li Jie, NED 4:0 Stephanie Loeuillette (12:10, 11:8, 11:8, 11:2)
Shao Jieni, POR 4:3 Hana Matelova [16] (11:5, 11:7, 4:11, 9:11, 7:11, 11:8, 15:13)

[13] Han Ying, GER 4:0 Sarah De Nutte (11:6, 11:7, 11:9, 11:4)
[2] Sofia Polcanova 4:0 Nathalie Marchetti (11:4, 11:7, 11:5, 11:8)


Mixed Doubles

Round of 16:

[1] Lubomir Pistej/Barbora Balazova 3:0 Luka Mladenovic/Ni Xia Lian (11:9, 11:6, 17:15)
[7] Alvaro Robles/Galia Dvorak 3:2 Aleksandar Karakasevic/Izabela Lupulesku (4:11, 11:7, 11:8, 7:11, 11:6)

Niagol Stoyanov/Giorgia Piccolin 3:2 Laurens Tromer/Britt Eerland [8] (11:9, 6:11, 6:11, 11:8, 11:8)
[3] Patrick Franziska/Petrissa Solja 3:1 Mattias Falck/Matilda Ekholm (14:12, 7:11, 11:7, 12:10)

[4] Tristan Flore/Laura Gasnier 3:2 Jakub Dyjas/Natalia Partyka (11:8, 8:11, 14:12, 7:11, 11:5)
Pavel Platonov/Nadezhda Bogdanova 3:0 Adam Szudi/Szandra Pergel [5] (11:8, 11:8, 11:6)

[6] Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs 3:1 Cedric Nuytinck/Lisa Lung (12:10, 9:11, 11:4, 11:9)
Alexander Shibaev/Polina Mikhailova 3:1 Stefan Fegerl/Sofia Polcanova [2] (6:11, 12:10, 11:6, 11:3)


Source: https://minsk2019.by/en/tsrd/TTE/results
 
Last edited:
says Shoo...nothing to see here. - zeio
says Shoo...nothing to see here. - zeio
Well-Known Member
Jan 2018
7,850
9,713
19,398
The women's top seed is out.

qcT5SXL.png
 
  • Like
Reactions: Atas Newton
This user has no status.
This user has no status.
Member
Mar 2019
33
19
52
Falck out to Shibaev 4-0, didn't see that one coming! Also Apolonia losing again to someone much lower ranked - ever since I started noticing his name (perhaps around the time his blade came out), he pretty much hasn't beaten anyone interesting.
 
Top