This user has no status.
This user has no status.
Active Member
2017 Universiade (22-29 August, Taiwan)
The Universiade (or the World University Games) is held every two years, and this time is being played in Taipei City in Taiwan.
As usual the table tennis events features quite a lot of world class players - especially from the Asian countries. China is participating in the team competition, but not in individual events certainly due to the Chinese National Games.
Men's Team results:
Quarter-finals:
China 3:0 Germany
1) Zhu Linfeng 3:0 Hermann Mühlbach (11:8, 11:6, 11:8)
2) Kong Lingxuan 3:0 Liang Qiu (11:8, 11:5, 11:7)
3) Lai Jiaxin 3:1 Gianluca Walther (11:4, 8:11, 11:3, 13:11)
South Korea 3:2 North Korea
1) Jang Woojin 0:3 Pak Sin Hyok (10:12, 11:13, 9:11)
2) Lim Jonghoon 3:1 Choe Il (12:14, 11:6, 12:10, 11:8)
3) An Junhee 1:3 Kang Wi Hun (8:11, 14:12, 7:11, 8:11)
4) Jang Woojin 3:2 Choe Il (12:10, 8:11, 11:13, 11:1, 15:13)
5) Lim Jonghoon 3:0 Pak Sin Hyok (14:12, 11:5, 11:3)
Poland 0:3 Chinese Taipei
1) Patryk Zatowka 0:3 Liao Cheng-Ting (6:11, 3:11, 7:11)
2) Pawel Fertikowski 0:3 Chen Chien-An (4:11, 9:11,6:11)
3) Piotr Chodorski 1:3 Chiang Hung-Chieh (13:11, 5:11, 9:11, 4:11)
Japan 3:1 Russia
1) Yuya Oshima 3:0 Arseniy Gusev (11:7, 11:4, 11:7)
2) Masaki Yoshida 2:3 Sadi Ismailov (7:11, 11:8, 11:4, 5:11, 5:11)
3) Masataka Morizono 3:0 Taras Merzlikin (11:6, 11:4, 11:9)
4) Yuya Oshima 3:1 Sadi Ismailov (11:3, 7:11, 11:6, 11:5)
Semi-finals:
China 3:1 South Korea
1) Zhu Linfeng 3:0 Lim Jonghoon (11:8, 11:9, 11:3)
2) Kong Lingxuan 2:3 Jang Woojin (11:6, 3:11, 9:11, 11:5, 7:11)
3) Chen Xin 3:0 An Junhee (11:3, 11:5, 12:10)
4) Zhu Linfeng 3:1 Jang Woojin (11:3, 2:11, 11:5, 11:3)
Japan 3:0 Chinese Taipei
1) Yuya Oshima 3:1 Liao Cheng-Ting (10:12, 11:8, 11:8, 11:4)
2) Masaki Yoshida 3:1 Chen Chien-An (11:9, 11:4, 4:11, 11:6)
3) Masataka Morizono 3:1 Chiang Hung-Chieh (11:7, 10:12, 11:5, 11:8)
Final:
China 3:0 Japan
1) Zhu Linfeng 3:1 Masaki Yoshida (10:12, 12:10, 13:11, 11:8)
2) Kong Lingxuan 3:2 Yuya Oshima (8:11, 11:7, 8:11, 11:5, 11:7)
3) Lai Jiaxin 3:1 Masataka Morizono (11:8, 11:2, 9:11, 11:6)
Women's Team results:
Quarter-finals:
Russia 0:3 China
1) Iana Noskova 0:3 Zhou Xintong (3:11, 2:11, 9:11)
2) Anna Blazhko 0:3 Sun Chen (7:11, 5:11, 3:11)
3) Valeriia Shcherbatykh 0:3 Zheng Shichang (8:11, 7:11, 5:11)
Poland 0:3 Japan
1) Natalia Bajor 1:3 Rika Suzuki (7:11, 13:15, 11:3, 8:11)
2) Klaudia Kusinska 1:3 Minami Ando (8:11, 11:6, 3:11, 6:11)
3) Roksana Zalomska 0:3 Ayami Narumoto (6:11, 8:11, 5:11)
South Korea 3:1 Romania
1) Jeon Jihee 3:0 Mihaela Dospina (11:2, 11:1, 11:4)
2) Lee Eunhye 1:3 Bernadette Szocs (5:11, 8:11, 13:11, 3:11)
3) An Yeoungeun 3:0 Irina Ciobanu (11:5, 11:2, 12:10)
4) Jeon Jihee 3:0 Bernadette Szocs (11:5, 11:9, 15:13)
North Korea 2:3 Chinese Taipei
1) Kim Song I 3:0 Chen Szu-Yu (11:6, 11:5, 11:5)
2) Cha Hyo Sim 1:3 Cheng I-Ching (6:11, 11:6, 9:11, 10:12)
3) Choe Hyom Hwa 2:3 Cheng Hsien-Tzu (10:12, 11:4, 4:11, 11:7, 7:11)
4) Kim Song I 3:1 Cheng I-Ching (11:5, 8:11, 11:4, 11:9)
5) Cha Hyo Sim 2:3 Chen Szu-Yu (11:8, 10:12, 9:11, 12:10, 8:11)
Semi-finals:
China 1:3 Japan
1) Sun Chen 2:3 Minami Ando (6:11, 7:11, 11:6, 11:7, 9:11)
2) Zhou Xintong 3:1 Rika Suzuki (11:8, 11:1, 7:11, 11:7)
3) Zheng Shichang 2:3 Ayami Narumoto (11:5, 8:11, 11:7, 9:11, 7:11)
4) Sun Chen 1:3 Rika Suzuki (9:11, 11:6, 7:11, 9:11)
Chinese Taipei 1:3 South Korea
1) Cheng I-Ching 3:0 Lee Eunhye (11:6, 11:5, 11:8)
2) Chen Szu-Yu 1:3 Jeon Jihee (8:11, 12:10, 3:11, 9:11)
3) Cheng Hsien-Tzu 1:3 An Yeongeun (5:11, 11:2, 3:11, 5:11)
4) Cheng I-Ching 2:3 Jeon Jihee (11:9, 11:8, 3:11, 8:11, 5:11)
Final:
South Korea 3:2 Japan
1) Jeon Jihee 3:0 Rika Suzuki (15:13, 11:4, 14:12)
2) Lee Eunhye 1:3 Minami Ando (4:11, 9:11, 11:5, 6:11)
3) An Yeongeun 0:3 Ayami Narumoto (3:11, 7:11, 2:11)
4) Jeon Jihee 3:1 Minami Ando (15:17, 11:1, 12:10, 11:4)
5) Lee Eunhye 3:0 Rika Suzuki (11:5, 11:8, 11:7)
Congratulations to the team new champions: China and South Korea.
Individual results will follow later.
Live streaming/on demand videos of all finals: http://livestream.com
The Universiade (or the World University Games) is held every two years, and this time is being played in Taipei City in Taiwan.
As usual the table tennis events features quite a lot of world class players - especially from the Asian countries. China is participating in the team competition, but not in individual events certainly due to the Chinese National Games.
Men's Team results:
Quarter-finals:
China 3:0 Germany
1) Zhu Linfeng 3:0 Hermann Mühlbach (11:8, 11:6, 11:8)
2) Kong Lingxuan 3:0 Liang Qiu (11:8, 11:5, 11:7)
3) Lai Jiaxin 3:1 Gianluca Walther (11:4, 8:11, 11:3, 13:11)
South Korea 3:2 North Korea
1) Jang Woojin 0:3 Pak Sin Hyok (10:12, 11:13, 9:11)
2) Lim Jonghoon 3:1 Choe Il (12:14, 11:6, 12:10, 11:8)
3) An Junhee 1:3 Kang Wi Hun (8:11, 14:12, 7:11, 8:11)
4) Jang Woojin 3:2 Choe Il (12:10, 8:11, 11:13, 11:1, 15:13)
5) Lim Jonghoon 3:0 Pak Sin Hyok (14:12, 11:5, 11:3)
Poland 0:3 Chinese Taipei
1) Patryk Zatowka 0:3 Liao Cheng-Ting (6:11, 3:11, 7:11)
2) Pawel Fertikowski 0:3 Chen Chien-An (4:11, 9:11,6:11)
3) Piotr Chodorski 1:3 Chiang Hung-Chieh (13:11, 5:11, 9:11, 4:11)
Japan 3:1 Russia
1) Yuya Oshima 3:0 Arseniy Gusev (11:7, 11:4, 11:7)
2) Masaki Yoshida 2:3 Sadi Ismailov (7:11, 11:8, 11:4, 5:11, 5:11)
3) Masataka Morizono 3:0 Taras Merzlikin (11:6, 11:4, 11:9)
4) Yuya Oshima 3:1 Sadi Ismailov (11:3, 7:11, 11:6, 11:5)
Semi-finals:
China 3:1 South Korea
1) Zhu Linfeng 3:0 Lim Jonghoon (11:8, 11:9, 11:3)
2) Kong Lingxuan 2:3 Jang Woojin (11:6, 3:11, 9:11, 11:5, 7:11)
3) Chen Xin 3:0 An Junhee (11:3, 11:5, 12:10)
4) Zhu Linfeng 3:1 Jang Woojin (11:3, 2:11, 11:5, 11:3)
Japan 3:0 Chinese Taipei
1) Yuya Oshima 3:1 Liao Cheng-Ting (10:12, 11:8, 11:8, 11:4)
2) Masaki Yoshida 3:1 Chen Chien-An (11:9, 11:4, 4:11, 11:6)
3) Masataka Morizono 3:1 Chiang Hung-Chieh (11:7, 10:12, 11:5, 11:8)
Final:
China 3:0 Japan
1) Zhu Linfeng 3:1 Masaki Yoshida (10:12, 12:10, 13:11, 11:8)
2) Kong Lingxuan 3:2 Yuya Oshima (8:11, 11:7, 8:11, 11:5, 11:7)
3) Lai Jiaxin 3:1 Masataka Morizono (11:8, 11:2, 9:11, 11:6)
Women's Team results:
Quarter-finals:
Russia 0:3 China
1) Iana Noskova 0:3 Zhou Xintong (3:11, 2:11, 9:11)
2) Anna Blazhko 0:3 Sun Chen (7:11, 5:11, 3:11)
3) Valeriia Shcherbatykh 0:3 Zheng Shichang (8:11, 7:11, 5:11)
Poland 0:3 Japan
1) Natalia Bajor 1:3 Rika Suzuki (7:11, 13:15, 11:3, 8:11)
2) Klaudia Kusinska 1:3 Minami Ando (8:11, 11:6, 3:11, 6:11)
3) Roksana Zalomska 0:3 Ayami Narumoto (6:11, 8:11, 5:11)
South Korea 3:1 Romania
1) Jeon Jihee 3:0 Mihaela Dospina (11:2, 11:1, 11:4)
2) Lee Eunhye 1:3 Bernadette Szocs (5:11, 8:11, 13:11, 3:11)
3) An Yeoungeun 3:0 Irina Ciobanu (11:5, 11:2, 12:10)
4) Jeon Jihee 3:0 Bernadette Szocs (11:5, 11:9, 15:13)
North Korea 2:3 Chinese Taipei
1) Kim Song I 3:0 Chen Szu-Yu (11:6, 11:5, 11:5)
2) Cha Hyo Sim 1:3 Cheng I-Ching (6:11, 11:6, 9:11, 10:12)
3) Choe Hyom Hwa 2:3 Cheng Hsien-Tzu (10:12, 11:4, 4:11, 11:7, 7:11)
4) Kim Song I 3:1 Cheng I-Ching (11:5, 8:11, 11:4, 11:9)
5) Cha Hyo Sim 2:3 Chen Szu-Yu (11:8, 10:12, 9:11, 12:10, 8:11)
Semi-finals:
China 1:3 Japan
1) Sun Chen 2:3 Minami Ando (6:11, 7:11, 11:6, 11:7, 9:11)
2) Zhou Xintong 3:1 Rika Suzuki (11:8, 11:1, 7:11, 11:7)
3) Zheng Shichang 2:3 Ayami Narumoto (11:5, 8:11, 11:7, 9:11, 7:11)
4) Sun Chen 1:3 Rika Suzuki (9:11, 11:6, 7:11, 9:11)
Chinese Taipei 1:3 South Korea
1) Cheng I-Ching 3:0 Lee Eunhye (11:6, 11:5, 11:8)
2) Chen Szu-Yu 1:3 Jeon Jihee (8:11, 12:10, 3:11, 9:11)
3) Cheng Hsien-Tzu 1:3 An Yeongeun (5:11, 11:2, 3:11, 5:11)
4) Cheng I-Ching 2:3 Jeon Jihee (11:9, 11:8, 3:11, 8:11, 5:11)
Final:
South Korea 3:2 Japan
1) Jeon Jihee 3:0 Rika Suzuki (15:13, 11:4, 14:12)
2) Lee Eunhye 1:3 Minami Ando (4:11, 9:11, 11:5, 6:11)
3) An Yeongeun 0:3 Ayami Narumoto (3:11, 7:11, 2:11)
4) Jeon Jihee 3:1 Minami Ando (15:17, 11:1, 12:10, 11:4)
5) Lee Eunhye 3:0 Rika Suzuki (11:5, 11:8, 11:7)
Congratulations to the team new champions: China and South Korea.
Individual results will follow later.
Live streaming/on demand videos of all finals: http://livestream.com
Last edited: