Results from Individual Events
Junior Boys Singles
Round of 64:
Florin Spelbus, ROU 4:0 Lin Yun-Ju [4] (w.o.)
Round of 32:
Kwak Yu Bin, KOR 4:3 Yukiya Uda [10] (-8, 2, -8, -7, 9, 4, 10)
Li Hsin-Yang, TPE 4:1 Irvin Bertrand, FRA [15] (-5, 10, 10, 8, 11)
Matteo Mutti, ITA 4:3 Cristian Pletea, ROU [6] (-7, 7, -2, 7, -4, 10, 7)
Yuta Tanaka, JPN 4:1 Vladimir Sidorenko, RUS [13] (8, 3, 11, -7, 7)
Rares Sipos, ROU 4:2 Ioannis Sgouropoulos, GRE [11] (-4, 5, 7, -6, 9, 2)
Truls Möregårdh, SWE 4:3 Kanak Jha, USA [9] (8, -7, 8, -5, 6, -8, 5)
Round of 16:
[1] Xue Fei, CHN 4:0 Kwak Yu Bin, KOR (10, 4, 10, 5)
Matteo Mutti, ITA 4:3 Li Shin-Yang, TPE (-7, -7, 3, 7, -10, 2, 3)
[5] Wang Chuqin, CHN 4:0 Denis Ivonin, RUS [16] (9, 8, 7, 6)
Florian Cnudde, BEL 4:2 Masaki Takami, JPN [12] (-8, 10, 9, 11, -8, 8)
[3] Niu Guankai, CHN 4:3 Feng Yi-Hsin, TPE [14] (12, 11, 8, -6, -11, -3, 9)
[8] An Jaehyun, KOR 4:2 Yuta Tanaka, JPN (7, -9, 4, 7, -5, 9)
[7] Xu Haidong, CHN 4:2 Rares Sipos, ROU (5, 6, -7, -4, 12, 8)
Truls Möregårdh, SWE 4:2 Yuto Kizukuri, JPN [2] (-6, 9, -8, 8, 9, 9)
Quarter-finals:
[1] Xue Fei, CHN 4:1 Matteo Mutti, ITA (5, 5, 6, -9, 5)
[5] Wang Chuqin, CHN 4:1 Florian Cnudde, BEL (2, 3, -9, 7, 6)
[3] Niu Guankai, CHN 4:3 An Jaehyun, KOR [8] (-10, 8, -5, -7, 12, 9, 6)
Truls Möregårdh, SWE 4:0 Xu Haidong, CHN [7] (8, 9, 10, 7)
Semi-finals:
[1] Xue Fei, CHN 4:0 Wang Chuqin, CHN [5] (9, 9, 3, 7)
Truls Möregårdh, SWE 4:3 Niu Guankai, CHN [3] (11, -10, 6, -4, -6, 5, 8)
Final:
[1] Xue Fei, CHN 4:1 Truls Möregårdh, SWE (9, 10, 4, -9, 8)
Junior Girls Singles
Round of 64:
Daria Shadrina, RUS 4:2 Solomiya Brateyko, UKR [16] (-9, -2, 8, 6, 2, 4)
Chau Wing Sze, HKG 4:1 Lisa Lung, BEL [15] (4, 7, 9, -6, 7)
Round of 32:
Su Pei-Ling, TPE 4:3 Mariia Tailakova, RUS [12] (-6, 9, -6, -3, 9, 9, 4)
Mitsuho Kimura, JPN 4:1 Andreea Dragoman, ROU [14] (7, -11, 7, 9, 7)
Zhang Xuan, ESP 4:1 Shi Xunyao, CHN [5] (6, -6, 9, 9, 7)
Archana Girish Kamath, IND 4:2 Miyuu Kihara, JPN [9] (8, 14, -6, -6, 10, 8)
Round of 16:
[1] Sun Yingsha, CHN 4:0 Su Pei-Ling, TPE (7, 2, 4, 9)
[8] Miyu Nagasaki, JPN 4:1 Bruna Takahashi, BRA [13] (5, -8, 5, 6, 8)
[7] Qian Tianyi, CHN 4:1 Kim Youjin, KOR [11] (10, 6, 6, -10, 5)
Mitsuho Kimura, JPN 4:1 Adriana Diaz, PUR [4] (5, 9, 7, -8, 5)
[3] Miyu Kato, JPN 4:2 Kim Jiho, KOR [10] (-7, -7, 10, 7, 6, 8)
Zhang Xuan, ESP 4:0 Daria Shadrina, RUS (8, 4, 10, 7)
Chau Wing Sze, HKG 4:0 Adina Diaconu, ROU [6] (8, 6, 6, 10)
[2] Wang Manyu, CHN 4:0 Archana Girish Kamath, IND (2, 5, 7, 7)
Quarter-finals:
[1] Sun Yingsha, CHN 4:1 Miyu Nagasaki, JPN [8] (-7, 7, 6, 9, 5)
[7] Qian Tianyi, CHN 4:2 Mitsuho Kimura, JPN (12, 11, 6, -11, -11, 7)
[3] Miyu Kato, JPN 4:1 Zhang Xuan, ESP (7, 16, 7, -7, 5)
[2] Wang Manyu, CHN 4:0 Chau Wing Sze, HKG (2, 4, 8, 5)
Semi-finals:
[1] Sun Yingsha, CHN 4:3 Qian Tianyi, CHN [7] (-8, 8, -7, -2, 4, 3, 7)
[2] Wang Manyu, CHN 4:1 Miyu Kato, JPN [3] (-10, 5, 10, 7, 9)
Final:
[1] Sun Yingsha, CHN 4:3 Wang Manyu, CHN [2] (-6, 8, 8, -12, -8, 6, 12)
Junior Boys Doubles
Quarter-finals:
[1] Wang Chuqin/Xue Fei, CHN 4:2 Kim Byunghyeon/Kwak Yu Bin, KOR (-6, 5, 8, -7, 3, 6)
[6] Yukiya Uda/Yuta Tanaka, JPN 4:3 Florian Cnudde/Laurens Devos, BEL (-9, 7, -3, 6, 6, -9, 9)
[3] Masaki Takami/Yuto Kizukuri, JPN 4:1 Denis Ivonin/Vladimir Sidorenko, RUS [7] (11, 6, 4, -9, 10)
[8] An Jaehyun/Baek Hogyun, KOR 4:3 Niu Guankai/Xu Haidong, CHN [2] (-12, 3, 11, -10, -4, 8, 4)
Semi-finals:
[1] Wang Chuqin/Xue Fei, CHN 4:2 Yukiya Uda/Yuta Tanaka, JPN [6] (-9, -6, 7, 7, 5, 10)
[8] An Jaehyun/Baek Hogyun, KOR 4:1 Masaki Takami/Yuto Kizukuri, JPN [3] (10, 13, 8, -2, 9)
Final:
[1] Wang Chuqin/Xue Fei, CHN 4:1 An Jaehyun/Baek Hogyun, KOR [8] (-10, 8, 5, 5, 5)
Junior Girls Doubles
Quarter-finals:
[1] Shi Xunyao/Sun Yingsha, CHN 4:1 Anastasia Kolish/Mariia Tailakova, RUS [6] (-6, 8, 5, 7, 5)
[3] Miyu Kato/Miyu Nagasaki, JPN 4:0 Julia Slazak/Anna Wegrzyn, POL (5, 12, 6, 3)
[7] Miyuu Kihara/Mitsuho Kimura, JPN 4:1 Adina Diaconu/Andreea Dragoman, ROU [4] (5, 6, -8, 10, 9)
[2] Qian Tianyi/Wang Manyu, CHN 4:1 Kim Jiho/Kim Youjin, KOR [5] (8, 5, -10, 10, 1)
Semi-finals:
[1] Shi Xunyao/Sun Yingsha, CHN 4:2 Miyu Kato/Miyu Nagasaki, JPN [3] (-10, -8, 6, 8, 6, 7)
[2] Qian Tianyi/Wang Manyu, CHN 4:0 Miyuu Kihara/Mitsuho Kimura, JPN [7] (6, 6, 8, 9)
Final:
[1] Shi Xunyao/Sun Yingsha, CHN 4:3 Qian Tianyi/Wang Manyu, CHN [2] (-7, 12, 4, -8, -10, 9, 9)
Junior Mixed Doubles
Quarter-finals:
[1] Xue Fei/Wang Manyu, CHN 4:0 Vladimir Sidorenko/Adriana Diaz, RUS/PUR [7] (6, 9, 9, 5)
[4] Cristian Pletea/Adina Diaconu, ROU 4:2 Xu Haidong/Qian Tianyi, CHN [5] (-8, 8, 12, -3, 8)
[8] An Jaehyun/Kim Jiho, KOR 4:1 Niu Guankai/Shi Xunyao, CHN [3] (7, 9, -7, 8, 8)
[2] Wang Chuqin/Sun Yingsha, CHN 4:0 Jose Pedro Francisco/Chau Wing Sze, POR/HKG (5, 4, 1, 7)
Semi-finals:
[1] Xue Fei/Wang Manyu, CHN 4:0 Cristian Pletea/Adina Diaconu, ROU [4] (5, 9, 3, 9)
[8] An Jaehyun/Kim Jiho, KOR 4:3 Wang Chuqin/Sun Yingsha, CHN [2] (10, -3, 8, -9, 7, -6, 10)
Final:
[1] Xue Fei/Wang Manyu, CHN 4:1 An Jaehyun/Kim Jiho, KOR [8] (8, 5, 12, -8, 8)