Results from Day 4 (Fri 21 September 2018):
Men's Singles
Round of 32:
[1] Timo Boll 4:3 Can Akkuzu (5:11, 11:8, 11:9, 9:11, 11:3, 8:11, 13:11)
[10] Liam Pitchford 4:2 Joao Geraldo (11:8, 11:9, 4:11, 4:11, 11:5, 11:9)
[13] Daniel Habesohn 4:2 Marek Badowski (11:9, 11:3, 14:12, 8:11, 10:12, 11:8)
[31] Panagiotis Gionis 4:0 Anders Lind (11:8, 11:6, 11:5, 11:4)
[5] Patrick Franziska 4:1 Bojan Tokic [22] (11:2, 16:14, 9:11, 11:7, 11:6)
[12] Tiago Apolonia 4:1 Alvaro Robles [17] (11:7, 11:7, 11:6, 8:11, 13:11)
[28] Jon Persson 4:0 Martin Allegro (11:6, 11:6, 11:5, 16:14)
[18] Benedikt Duda 4:3 Simon Gauzy [3] (6:11, 11:8, 9:11, 11:6, 11:4, 10:12, 12:10)
[4] Marcos Freitas 4:2 Stefan Fegerl [20] (11:5, 4:11, 12:14, 11:7, 11:4, 11:8)
[14] Ricardo Walther 4:1 Wang Yang, SVK [30] (11:8, 11:8, 7:11, 11:8, 12:10)
[11] Kou Lei, UKR 4:2 Benedek Olah (11:7, 13:11, 5:11, 11:7, 10:12, 14:12)
[8] Kristian Karlsson 4:2 Darko Jorgic [24] (10:12, 7:11, 11:9, 11:6, 11:9, 11:8)
[6] Jonathan Groth 4:1 Diogo Carvalho (14:16, 11:4, 11:8, 11:2, 11:9)
[25] Ovidiu Ionescu 4:1 Emmanuel Lebesson [15] (11:9, 11:9, 12:10, 7:11, 11:7)
[9] Vladimir Samsonov 4:2 Truls Möregård (12:10, 8:11, 6:11, 11:6, 11:8, 11:2)
[2] Dimitrij Ovtcharov 4:1 Alexander Shibaev (12:10, 6:11, 11:6, 11:7, 12:10)
Women's Singles
Round of 32:
[1] Sofia Polcanova 4:2 Irina Ciobanu (11:6, 10:12, 11:7, 8:11, 11:7, 11:7)
[12] Britt Eerland 4:3 Natalia Partyka [18] (8:11, 11:9, 9:11, 11:5, 11:9, 10:12, 11:9)
[15] Petrissa Solja 4:1 Shao Jieni, POR (11:9, 7:11, 12:10, 11:9, 11:6)
[8] Georgina Pota 4:1 Maria Xiao, ESP [19] (6:11, 11:6, 11:6, 11:4, 14:12)
[6] Matilda Ekholm 4:3 Stephanie Loeuillette (11:9, 10:12, 10:12, 10:12, 12:10, 11:7, 11:6)
[9] Han Ying, GER 4:1 Yana Noskova [26] (4:11, 13:11, 11:8, 11:7, 11:1)
Aneta Kucerova 4:3 Izabela Lupulesku (11:5, 12:10, 5:11, 8:11, 7:11, 11:5, 11:9)
Margaryta Pesotska 4:0 Mateja Jeger (11:9, 11:6, 11:7, 11:7)
[4] Bernadette Szocs 4:3 Laura Gasnier (11:6, 8:11, 15:13, 7:11, 11:2, 12:14, 11:3)
[16] Nina Mittelham 4:0 Szandra Pergel [24] (11:7, 11:9, 11:4, 11:7)
[13] Polina Mikhailova 4:2 Tin-Tin Ho, ENG (14:12, 6:11, 7:11, 11:4, 15:13, 11:8)
[5] Li Qian, POL 4:0 Amelie Solja (11:2, 11:7, 11:5, 11:4)
Daniela Monteiro Dodean 4:2 Fu Yu, POR [7] (12:10, 4:11, 4:11, 14:12, 11:7, 11:9)
[29] Katarzyna Grzybowska-Franc 4:2 Liu Jia, AUT [11] (8:11, 11:8, 11:8, 9:11, 11:4, 11:9)
[14] Sabine Winter 4:0 Ganna Gaponova (11:7, 11:5, 11:3, 11:8)
[2] Li Jie, NED 4:0 Sofia-Xuan Zhang, ESP (11:5, 11:4, 11:5, 11:7)
Men's Doubles
Round of 16:
[1] Patrick Franziska/Jonathan Groth 4:0 Diogo Carvalho/Diogo Chen
[8] Alvaro Robles/Ovidiu Ionescu 4:1 Marek Badowski/Patryk Zatowka [14]
[13] Kirill Skachkov/Alexander Shibaev 4:3 Liam Pitchford/Paul Drinkhall [6]
[4] Daniel Habesohn/Robert Gardos 4:0 Jon Persson/Truls Möregård
[3] Ruwen Filus/Ricardo Walther 4:2 Wang Yang/Panagiotis Gionis [12]
Samuel Walker/Tobias Rasmussen 4:0 Nandor Ecseki/Adam Szudi [5]
[9] Simon Gauzy/Emmanuel Lebesson 4:0 Hunor Szocs/Tamas Lakatos
[2] Mattias Falck/Kristian Karlsson 4:1 Jesus Cantero/Aleksandar Karakasevic
Women's Doubles
Round of 16:
[1] Matilda Elholm/Georgina Pota 4:0 Stephanie Loeuillette/Oceane Guisnel [16]
[7] Sabine Winter/Petrissa Solja 4:2 Britt Eerland/Dana Cechova [14]
Adina Diaconu/ Irina Ciobanu 4:1 Tatiana Kukulkova/Eva Odorova
[10] Sofia Polcanova/Yana Noskova 4:1 Hana Matelova/Barbora Matelova [4]
[3] Ni Xia Lian/Sarah De Nutte 4:2 Szandra Pergel/Dora Madarasz [9]
[5] Li Jie/Li Qian 4:0 Maria Xiao/Galia Dvorak [11]
[13] Nina Mittelham/Kristin Lang 4:2 Fu Yu/Shao Jieni
[2] Elizabeta Samara/Bernadette Szocs 4:1 Liu Jia/Amelie Solja [15]
Mixed Doubles
Semi-finals:
[4] Stefan Fegerl/Sofia Polcanova 3:1 Patrick Franziska/Petrissa Solja [6] (11:7, 1:11, 13:11, 11:9)
[2] Ruwen Filus/Han Ying 3:2 Aleksandar Karakasevic/Ruta Paskauskiene [8] (11:6, 9:11, 11:7, 13:15, 12:10)
Final:
[2] Ruwen Filus/Han Ying 3:2 Stefan Fegerl/Sofia Polcanova [4] (11:7, 9:11, 11:4, 9:11, 11:8)
Medalists:
Gold: Ruwen Filus/Han Ying (Germany)
Silver: Stefan Fegerl/Sofia Polcanova (Austria)
Bronze: Patrick Franziska/Petrissa Solja (Germany)
Bronze: Aleksandar Karakasevic/Ruta Paskauskiene (Serbia/Lithuania)