Results from Day 2 (Wed 30 May 2018):
Men's Singles
Preliminary Round 2 (notable results):
Bojan Tokic 4:1 Vladimir Samsonov (11:2, 11:9, 11:4, 8:11, 11:7)
Lin Yun-Ju 4:1 Fang Bo (11:5, 11:7, 11:6, 4:11, 11:7)
Masataka Morizono 2:4 Wang Chuqin (8:11, 5:11, 10:12, 12:10, 11:6, 9:11)
Zhou Kai 4:3 Bastian Steger (11:9, 11:9, 9:11, 9:11, 11:9, 8:11, 11:6)
Jin Ueda 0:4 Liang Jingkun (3:11, 5:11, 7:11, 6:11)
Kim Minhyeok 1:4 Zhang Jike (10:12, 7:11, 10:12, 11:9, 5:11)
Kirill Gerassimenko 0:4 Darko Jorgic (8:11, 7:11, 10:12, 6:11)
Ovidiu Ionescu 4:3 Ruwen Filus (11:9, 8:11, 11:4, 10:12, 8:11, 11:9, 12:10)
Mattias Karlsson 2:4 Liam Pitchford (11:3, 7:11, 8:11, 7:11, 11:7, 4:11)
Jiang Tianyi 4:2 Chen Chien An (11:4, 12:14, 11:4, 4:11, 11:9, 11:6)
Yan An 1:4 Ho Kwan Kit (11:7, 9:11, 10:12, 11:13, 9:11)
Preliminary Round 3 (winners qualify for Main Draw):
Jonathan Groth 1:4 Bojan Tokic (1:11, 11:6, 8:11, 9:11, 10:12)
Tiago Apolonia 0:4 Lin Yun-Ju (5:11, 7:11, 5:11, 7:11)
Emmanuel Lebesson 4:2 Benedikt Duda (11:4, 7:11, 11:9, 9:11, 12:10, 11:8)
Wang Chuqin 4:3 Zhou Kai (3:11, 9:11, 11:8, 14:12, 11:13, 11:8, 11:7)
Liang Jingkun 4:1 Jon Persson (11:8, 11:6, 11:9, 10:12, 11:6)
Zhang Jike 4:1 Quadri Aruna (11:5, 11:6, 11:9, 8:11, 12:10)
Xue Fei 0:4 Jang Woojin (8:11, 3:11, 8:11, 2:11)
Darko Jorgic 4:2 Ovidiu Ionescu (11:8, 7:11, 11:8, 11:3, 9:11, 11:5)
Liam Pitchford 4:1 Stefan Fegerl (11:9, 11:7, 11:6, 3:11, 11:4)
Jeoung Youngsik 4:1 Jiang Tianyi (11:3, 11:6, 8:11, 11:6, 11:7)
Lim Jonghoon 4:1 Ricardo Walther (13:11, 11:5, 11:3, 2:11, 11:9)
Alvaro Robles 1:4 Patrick Franziska (11:9, 5:11, 6:11, 7:11, 3:11)
Maharu Yoshimura 1:4 Robert Gardos (8:11, 11:4, 8:11, 7:11, 7:11)
Kou Lei 1:4 Jeong Sangeun (7:11, 2:11, 7:11, 11:5, 9:11)
Yuya Oshima 4:2 Ho Kwan Kit (14:16, 11:8, 11:7, 11:1, 6:11, 11:4)
Alexandre Robinot 2:4 Kristian Karlsson (11:9, 8:11, 7:11, 9:11, 11:8, 5:11)
Women's Singles
Preliminary Round 3 (winners qualify for Main Draw):
Miyu Kato 4:2 Ng Wing Nam (8:11, 11:8, 11:2, 7:11, 11:1, 11:3)
Miyu Maeda 1:4 Gu Yuting (11:9, 7:11, 6:11, 7:11, 5:11)
Han Ying 4:1 Yu Mengyu (11:7, 11:9, 11:7, 9:11, 11:6)
Jung Yumi 0:4 Saki Shibata (8:11, 4:11, 9:11, 4:11)
Bernadette Szocs 0:4 Wu Yang (4:11, 8:11, 7:11, 13:15)
Satsuki Odo 0:4 Yui Hamamoto (7:11, 5:11, 9:11, 6:11)
Jeon Jihee 4:1 Shao Jieni, POR (9:11, 11:8, 11:3, 11:7, 12:10)
Lee Eunhye 0:4 Honoka Hashimoto (6:11, 5:11, 8:11, 6:11)
Sakura Mori 0:4 Lin Ye (w.o.)
Ji Eunchae 4:3 Liu Yu-Hsin (11:6, 7:11, 11:3, 10:12, 11:8, 9:11, 11:7)
Che Xiaoxi 4:2 Cheng Hsien-Tzu (11:8, 9:11, 11:13, 12:10, 11:8, 11:6)
Amelie Solja 4:0 Zhang Mo, CAN (11:9, 11:9, 11:5, 11:9)
Yang Haeun 4:1 Liu Fei (12:10, 11:5, 11:5, 9:11, 11:8)
Petrissa Solja 4:1 Zeng Jian (11:5, 8:11, 11:9, 11:8, 11:8)
Minnie Soo Wai Yam 1:4 Minami Ando (8:11, 11:9, 9:11, 5:11, 7:11)
Miyu Nagasaki 0:4 Sofia Polcanova (8:11, 7:11, 6:11, 8:11)