says Serve, top, edge. Repeat.
says Serve, top, edge. Repeat.
Active Member
May 2020
908
427
1,559
Read 1 reviews
Hello everyone!

I'm new to penhold and I decided to buy a blade to see if I like it. I started playing with the robot and the edges were cutting, I couldn't play.

I decided to look for solutions and I saw many people, if not all, were doing a light sanding on the wings of the blade.

I did it too and it feels a bit better, does sanding change completely from player to player, or is there a general rule to what allows for most movement and flexibility, while being comfortable? I think I didn't sand it too much, please take a look and tell me.

Thanks in advance!

(Btw for anyone that cares, the blade is stiga azalea offensive jttaa and rubbers dawei 388a-4 and loki rxton 3 pink, for anyone what wants to know. I wouldn't recommend the dawei, it's too hard and not really tacky. The rxton is pretty nice, would be nice on forehand, but the pink and blue is different to the black and red.)

IMG_20231020_022257.jpg
IMG_20231020_022322.jpg
IMG_20231020_022408.jpg
IMG_20231020_022524.jpg
IMG_20231020_022432.jpg
 
  • Like
Reactions: rbtitco
says Looking for a bat that makes me faster
says Looking for a bat that makes me faster
Active Member
Jan 2023
717
702
2,152
Everyone will and should sand their blade slightly differently because we have slightly different grip and hand size. How much TPB v.s. RPB you play also matters a lot. I prefer to sand the index finger side heavily and the thumb side lightly.

I usually sand the blade in multiple occasions. I will sand it a little bit, then have one or two sessions to see if that's comfortable. If not then I sand a little bit more. You don't want to overdo it.
 
says Serve, top, edge. Repeat.
says Serve, top, edge. Repeat.
Active Member
May 2020
908
427
1,559
Read 1 reviews
I sand a lot more than that - so until you are comfortable.

for crooked gluing - use a pencil and draw a line on the blade, so you can aim for when sticking on the rubber
Thin masking tape would work too right? It would probably help with glue getting everywhere too.
 
This user has no status.
This user has no status.
Well-Known Member
Jan 2015
1,021
1,346
4,810
Read 8 reviews
When I was using penhold, I would sand alot more. But it is up to personal preference. The first time you do it, you would be scared to sand 'too much', and it is true as you cannot 'un-sand'. But after a few more rackets, you will know how much is sufficient for you. You can also use different coarseness of sanding paper to get to where you want to and then use the finest ones at the very end to polish it.
 
says Master blocker
says Master blocker
Member
Mar 2015
268
107
418
Read 1 reviews
Το πόσο θα το "φας" με το γυαλόχαρτο, είναι καθαρά θέμα προσωπικό: Ανάλογα με το πως κρατάς την ρακέτα, τρίψε το όσο να μην σε ενοχλεί. Ωστόσο πρόσεξε το εξής: Επειδή στο συγκεκριμένο σημείο είναι ευάλωτο σε ιδρώτα και υγρασία., θα σου πρότεινα να βάλεις λίγο βερνίκι ξύλου προκειμένου να το προστατέψει. Προσωπικά, βάζω βερνίκι στις γωνίες του ξύλου κάτω απο τα λάστιχα και γύρω γύρω στο κεφάλι.
 
  • Like
Reactions: Lowday20298
says Serve, top, edge. Repeat.
says Serve, top, edge. Repeat.
Active Member
May 2020
908
427
1,559
Read 1 reviews
Το πόσο θα το "φας" με το γυαλόχαρτο, είναι καθαρά θέμα προσωπικό: Ανάλογα με το πως κρατάς την ρακέτα, τρίψε το όσο να μην σε ενοχλεί. Ωστόσο πρόσεξε το εξής: Επειδή στο συγκεκριμένο σημείο είναι ευάλωτο σε ιδρώτα και υγρασία., θα σου πρότεινα να βάλεις λίγο βερνίκι ξύλου προκειμένου να το προστατέψει. Προσωπικά, βάζω βερνίκι στις γωνίες του ξύλου κάτω απο τα λάστιχα και γύρω γύρω στο κεφάλι.
Σκεφτόμουν να βάλω βερνίκι, αλλά ένας φίλος που έχει βάλει δε με βόλευε καθόλου, ιδρώνουν φουλ τα χέρια μου και γλιστράει η ρακέτα, δε ξέρω αν παίζει ρόλο στο penhold όμως
 
says Master blocker
says Master blocker
Member
Mar 2015
268
107
418
Read 1 reviews
Σκεφτόμουν να βάλω βερνίκι, αλλά ένας φίλος που έχει βάλει δε με βόλευε καθόλου, ιδρώνουν φουλ τα χέρια μου και γλιστράει η ρακέτα, δε ξέρω αν παίζει ρόλο στο penhold όμως
Δεν εννοώ να βερνικώσεις την λαβή, αλλά την επιφάνεια μεταξύ λάστιχου και λαβής
 
says Serve, top, edge. Repeat.
says Serve, top, edge. Repeat.
Active Member
May 2020
908
427
1,559
Read 1 reviews
Δεν εννοώ να βερνικώσεις την λαβή, αλλά την επιφάνεια μεταξύ λάστιχου και λαβής
Θα ήθελα να το βερνικωσω όλο, ξέρεις κάνα υλικό που να είναι σαν το εργοστασικο nct της stiga? Αυτό που δένει την επιφάνεια αλλά είναι αδύνατο να το καταλάβεις
 
says Master blocker
says Master blocker
Member
Mar 2015
268
107
418
Read 1 reviews
Θα ήθελα να το βερνικωσω όλο, ξέρεις κάνα υλικό που να είναι σαν το εργοστασικο nct της stiga? Αυτό που δένει την επιφάνεια αλλά είναι αδύνατο να το καταλάβεις
Δεν θα σου πρότεινα να βάλεις βερνίκι στο κεφάλι της ρακέτας. Πρώτον θα χάσεις σε feeling, επαφή και το ξύλο θα παίζει εντελώς διαφορετικά. Δεύτερον μετά υπάρχει πιθανότητα να μην κολλάνε τα λάστιχα, γιατί η κόλλα δεν πιάνει καλά στο βερνίκι. Το έχω πάθει και στο λέω εκ πείρας.
Αν όμως θέλεις απαραίτητα να βάλεις βερνίκι, αντί για κόλλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτοκόλλητα διπλής όψης, που κολλάνε τέλεια ακόμα και σε βερνίκι. Πρσοωπικά δεν χρησιμοποιώ κόλλα εδώ και χρόνια, μόνο αυτοκόλλητα. Εξαιρετικά είναι αυτά της tibhar που τα βρίσκεις στο tt11:
 
says Serve, top, edge. Repeat.
says Serve, top, edge. Repeat.
Active Member
May 2020
908
427
1,559
Read 1 reviews
Δεν θα σου πρότεινα να βάλεις βερνίκι στο κεφάλι της ρακέτας. Πρώτον θα χάσεις σε feeling, επαφή και το ξύλο θα παίζει εντελώς διαφορετικά. Δεύτερον μετά υπάρχει πιθανότητα να μην κολλάνε τα λάστιχα, γιατί η κόλλα δεν πιάνει καλά στο βερνίκι. Το έχω πάθει και στο λέω εκ πείρας.
Αν όμως θέλεις απαραίτητα να βάλεις βερνίκι, αντί για κόλλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτοκόλλητα διπλής όψης, που κολλάνε τέλεια ακόμα και σε βερνίκι. Πρσοωπικά δεν χρησιμοποιώ κόλλα εδώ και χρόνια, μόνο αυτοκόλλητα. Εξαιρετικά είναι αυτά της tibhar που τα βρίσκεις στο tt11:
Τα έχω ακούσει, αλλά πως είναι? Χάνουν από feeling? Επίσης υπάρχει κάποιο λεπτό είδος βερνικιου για να μην αλλάξει το ξύλο?
 
says Master blocker
says Master blocker
Member
Mar 2015
268
107
418
Read 1 reviews
Τα έχω ακούσει, αλλά πως είναι? Χάνουν από feeling? Επίσης υπάρχει κάποιο λεπτό είδος βερνικιου για να μην αλλάξει το ξύλο?
Κάνουν τέλειο κόλλημα χωρίς φυσαλίδες ή ατέλειες., συν του ότι είναι πολύ πιο γρήγορη η όλη διαδικασία απ'ότι με κόλλα. Το μόνο μειονέκτημα οτι προσθέτουν περίπου 2 γραμμάρια περισσότερα. Προσωπικά δεν καταλάβαίνω καμ.ια διαφορά σε feeling και γι'αυτό χρησιμοποιώ μόνο αυτοκόλλητα.

Ό,τι βερνίκι και να χρησιμοποιήσεις, το ξύλο θα αλλάξι συμπεριφορά αναπόφευκτα.
 
says Serve, top, edge. Repeat.
says Serve, top, edge. Repeat.
Active Member
May 2020
908
427
1,559
Read 1 reviews
Κάνουν τέλειο κόλλημα χωρίς φυσαλίδες ή ατέλειες., συν του ότι είναι πολύ πιο γρήγορη η όλη διαδικασία απ'ότι με κόλλα. Το μόνο μειονέκτημα οτι προσθέτουν περίπου 2 γραμμάρια περισσότερα. Προσωπικά δεν καταλάβαίνω καμ.ια διαφορά σε feeling και γι'αυτό χρησιμοποιώ μόνο αυτοκόλλητα.

Ό,τι βερνίκι και να χρησιμοποιήσεις, το ξύλο θα αλλάξι συμπεριφορά αναπόφευκτα.
Οκ κατάλαβα, σε ευχαριστώ φίλε μου, θα δοκιμάσω τα αυτοκόλλητα μπας και με βολέψουν και μένα, όσο αφορά για το βερνίκι, μάλλον δε θα τη πειράξω, τόσα χρόνια δεν έχω βερνικώσει τίποτα και δεν είχα θέμα
 
Top